Iecavas
novads
Seko: twitter facebook rss

Atgādinājums un cildinājums

13.09.2017 0

Nav daudz tādu pilsētu un novadu, kuriem ir savs Brīvības piemineklis. Iecavai tāds ir. Turklāt atzīts par vērtīgu Latvijas un Eiropas kultūras mantojuma daļu.
 

 

Atgādinājums un cildinājums
FOTO: no PII ''Dartija'' albuma

Attēlā: Eiropas kultūras mantojuma dienu ietvaros pirmsskolas izglītības iestādes "Dartija" vecāko grupu audzēkņi devās uz Iecavas parku un iepazinās ar Brīvības pieminekļa tapšanas vēsturi.

Laika rats ir nežēlīgs – tas ļoti labi atsijā graudus no pelavām. Tas parāda, kas vēstures gaitā ir bijis īsts, paliekošs un vajadzīgs, svētdien, 10. septembrī, Eiropas kultūras mantojumam veltītajā pasākumā sacīja biedrības «Arhīvs» pārstāve Gita Kravala. Laika rats ir parādījis, ka zelta grauds Iecavas vēstures apcirknī ir Brīvības pieminekļa idejas autors mācītājs un sabiedriskais darbinieks Jānis Lūsis. Šī Iecavai nozīmīgā personība, tuvojoties Latvijas simtgadei, pelnījusi īpašu pagodinājumu. Tāpēc Kārlis Sinka no biedrības «Arhīvs», būdams liels Iecavas patriots un vēstures pārzinātājs, ir sagādājis dāvanu Iecavas sabiedrībai, izgatavojot un luterāņu baznīcā ierīkojot J. Lūsim veltītu piemiņas stendu.

Svētdienas rīta svinīgajā dievkalpojumā mācītājs Rolands Radziņš aicināja atcerēties teologu Jāni Lūsi, kurš Iecavā kalpojis no 1927. gada līdz 1944. gada 1. jūnijam. Pirms 100 gadiem draudzē bijuši 3000 locekļu - visa Iecavas ciema sabiedrība. «Tā bija liela draudze. Šodien vienu nulli varam ņemt nost,» atzina R. Radziņš. 17 radošos darba gados, papildus tiešajiem mācītāja amata pienākumiem, Lūsis paveicis daudz sabiedrisko darbu. Viņa devums Iecavai, darbojoties kopā ar pagasta vadību, ir nepārvērtējams.

Šogad ir J. Lūša 120. jubilejas gads un aprit 90 gadu, kopš viņš sāka kalpot Iecavā. Bet tikai tagad sākam iepazīstināt iecavniekus ar viņa dzīvi, pēc stenda atklāšanas baznīcas tornī sacīja Kārlis Sinka: «Vēsturiskās atmiņas graušana atstājusi smagas sekas. No baznīcas, kāda tā bija pagājušā gadsimta sākumā, palicis tikai ārējais veidols. Cilvēki ir mainījušies, pasaules kārtība ir mainījusies. Tagad mēģinām piepildīt šo ēku ar atmiņām.»

1927. gadā ar prezentācijas sprediķi Iecavas draudzē uzstājās septiņi mācītāja amata pretendenti; baznīcas valde izvēlējās 29 gadus veco Jāni Lūsi no Kurzemes. Jau 1928. gada beigās Iecavas baznīcai bija uzlikts jauns jumts, ievilkta elektrība, Ziemassvētkos iesvētītas atjaunotās ērģeles. 18. novembrī J. Lūsis izteica ideju par Brīvības pieminekļa būvniecību. Tas viss pēc nepilnu divu gadu darbības! «Grūti iztēloties, kāpēc iecavnieki tik ļoti uzticējās un gāja kopā ar jauno mācītāju,» Kārlis prāto. «Tolaik pamatā visa atjaunošana balstījās uz ziedojumiem. Pēc Pirmā pasaules kara cilvēkiem naudas nebija daudz, dzīve nebija viegla. Vai tāpēc, ka Lūsis pats bija bijis brīvības cīņu dalībnieks un pirmais latviešu mācītājs Iecavas draudzē, arī «Latvijas Karavīra» redaktora palīgs un prata atrast īstos vārdus?»

To, ka arī mūsdienu sabiedrībā daļa ir pretimnākoši un devīgi ļaudis, šovasar apliecinājusi Maculēviču ģimene. «Mēs esam atsaucīgi, bet ne ticīgi draudzes locekļi,» atzina Ināra, kas svinīgo pasākumu apmeklēja kopā ar dzīvesbiedru Gunti un bērniem. «Iecavas svētkos aicinājām ciemos vīra vecākus no Ozolniekiem, rādījām Iecavu un atbraucām līdz baznīcai. Mūs palaida augšā tornī. Runājām par to, ka pie baznīcas nepieciešami betonēšanas darbi, dažādi sīkumi. Ja varam, palīdzam. Sākām ar mazumiņu – mums palūdza, un mēs atvedām meijas.  Pēc tam bija iespēja, nopirkām un ziedojām bruģi,» iecavniece stāsta par sadarbību ar draudzi baznīcas apkārtnes labiekārtošanā.

Svētdien Eiropas kultūras mantojuma dienu karogs plīvoja Iecavas parkā, jo pasākuma kulminācija norisinājās vakarā pie Pētera Bandera akmenī kaltā Brīvības pieminekļa. Pateicoties Jura Kudapa atsaucībai, Eiropas kultūras mantojuma dienās to ieskāva zemnieku saimniecības «Medīgas» dāvinātie ziedošie augi podos.

Pasākuma vadītājs aktieris Juris Kalniņš izstāstīja galvenos pieturas punktus pieminekļa vēsturē, un mācītājs R. Radziņš atjaunoto piemiņas zīmi iesvētīja.

Apmeklētāji Brīvības pieminekļa stāstu aplūkoja vēstures ekspozīcijas stendos. Tie  biedrības «Arhīvs» telpās būs apskatāmi arī novembra svētkos.

Piemineklis pēdējā gada laikā ir piedzīvojis vizuālas pārmaiņas, notīrīts, restaurēts, pie tā novietots informatīvais stends; veikta pamatnes demontāža, betonēšana, novērsti vizuālie defekti un aizpildītas plaisas. Vēl atlicis viens solis – kāpņu pārbūve, sacīja Iecavas novada domes priekšsēdētājs Aivars Mačeks un pateicās visiem, kas rūpējušies par pieminekļa pastāvēšanu.

«Piemineklis ir atgādinājums, kādu cenu Latvija samaksāja par savu brīvību. Tas simbolizē iecavnieku kopību, jo tapa, pateicoties iecavnieku gribai un kopīgam darbam. Arī šī diena ir apliecinājums iecavnieku spēkam. Paldies visiem, kas pielika roku šī pasākuma organizēšanā un atklāja savus atmiņu stāstus.»

Godinot pieminekļa idejas autoru un cilvēkus, kas strādājuši pie tā izveides un atjaunošanas, skanēja dziesmas Iecavas kultūras nama meiteņu popgrupas izpildījumā. Klātesot Zemessardzes 54. Inženiertehniskā bataljona zemessargiem, pasākumu kuplināja arī uguņošana.

Latvija ir pievienojusies kopējai Eiropas tradīcijai katru gadu septembra otrajā nedēļas nogalē svinēt Eiropas kultūras mantojuma dienas ar domu padarīt to vairāk pieejamu un saprotamu sabiedrībai, padziļināt cilvēku interesi par savu kultūras mantojumu, kā arī pateikties tiem, kas par to rūpējas, atgādināja Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas Zemgales reģiona valsts inspektore Mārīte Putniņa. Gatavojoties Latvijas simtgadei, šogad programmā iekļauti vairāk nekā 60 objekti, kas pārstāv notikumus no pašiem pirmsākumiem līdz 20. gadsimtam. Iecavas Brīvības piemineklis pārstāv to vēstures posmu, kad tapa Latvijas valstiskums, kad latviešu karavīri izcīnīja Latvijas neatkarību.Tāpēc tas ir īpašas ievērības cienīgs un īpaši aprūpējams. M. Putniņa pateicās novada pašvaldībai par rūpēm, kas piemineklim veltītas, un vērtēja, ka Iecavā organizētais pasākums izdevies spožs un vērienīgs.

Fotogalerija:
Fotogalerija:
Beata Logina
Lapas informācija atjaunota:    13.09.2017
TWITTER
IecavaLV
01 Jun
Iecavas novada dome izsludina publisko apspriešanu jautājumā par sabiedriskās kārtības nodrošināšanas kvalitāti Ie… https://t.co/j2KNjiMM9O