Kā rīkoties, ja pazaudēts vai atrasts dzīvnieks?
Kā rīkoties gadījumos, kad pazudis dzīvnieks
Meklē to pazušanas vietā un tās apkārtnē. Aptaujājiet apkārtnes iedzīvotājus – iespējams, kāds ir redzējis, kurā virzienā aizskrien Jūsu dzīvnieks vai zina cilvēkus, kas viņu pieņēmuši. Informējiet savus kaimiņus, radus, draugus un paziņas, ka Jūsu dzīvnieks ir pazudis – iespējams, kāds no šiem cilvēkiem ieraudzīs Jūsu dzīvnieku vai informāciju par viņa atrašanu. Veiciet izjautāšanu iespējami plašā apkārtnē.
Izvieto sludinājumus. Sagatavojiet sludinājumu par pazudušo dzīvnieku – gan papīra, gan elektroniskā versijā. Sludinājumā ievietojiet nesen uzņemtu dzīvnieka fotoattēlu, precīzu aprakstu par pazušanas laiku, vietu un apstākļiem, dzīvnieka aprakstu, kā arī precīzi norādiet gan pazušanas vietu, laiku un apstākļus, gan savas koordinātes – tālruni, adresi, e-pasta adresi utt. Sludinājumā iespējami precīzi aprakstiet Jūsu dzīvnieka vizuālo izskatu, tomēr neminiet nebūtiskas, taču uzmanību piesaistošas pazīmes kā „sarkana kaklasiksna”, „metāla uzpurnis” vai tml.. Jūsu dzīvnieks savos klaiņojumos var šīs lietas pazaudēt, taču atradējam var šķist, ka to trūkums liecina – sludinājumā aprakstītais dzīvnieks nav tas pats, ko viņš ir atradis. Sludinājumu ievietojiet savos sociālo tīklu profilos, palūdziet, lai arī draugi dalās ar šo informāciju. Sludinājumu iespējams ievietot arī citos portālos (ww.ss.lv, atrasts.lv u.c.) tostarp arī www.iecava.lv. Droši varat iesūtīt fotogrāfiju, lai sludinājuma tekstu publicētu pašvaldības portāla sākumlapā pie ziņām.
Izmanto radio iespējas. Zvaniet uz kādu no radiostacijām.
Apzvani un apbraukā dzīvnieku patversmes. Zvaniet uz “Mežavairogu” patversmi un jautājiet, varbūt jūsu mājas mīlulis ir tieši tur.
Kā rīkoties, ja atrasts dzīvnieks
Galvenais - nepabrauciet (nepaejiet) vienaldzīgi garām!
Nebrauciet (neejiet) garām pazudušiem dzīvniekiem, ko pamanāt uz ielām – jūs varbūt esat viņu vienīgā cerība izglābties. Lūk, daži padomi!
Daudzi normāli dzīvnieki kļūst ļoti tramīgi, kad viņi "pazaudējas". Nostājieties starp suni un satiksmi. Izslēdziet mašīnas dzinēju, mierīgi aizveriet durvis, kustieties lēnām, runājiet klusām un mierīgi, un izvairieties no acu kontakta. Vadājiet savā mašīnā suņu našķus vai kaķu konservus, lai iekārdinātu dzīvnieku. Ja suns sāk skriet, apstājieties un pietupstieties vai sāciet iet pretējā virzienā. Esiet pacietīgs – tas var prasīt kādu laiku, kamēr suns saņems drosmi jums pieiet klāt. Mēģiniet virzīt suni uz apdzīvotu rajonu, ideāli kādā iežogotā teritorijā, kur jūs varētu aizvērt vārtiņus un novērst aizbēgšanu.
Ja jums blakus ir telefons, vai jums ir mobilais telefons, zvaniet dzīvnieku aizsardzības organizācijai, policijai, ugunsdzēsējiem un lūdziet palīdzību. Esiet nepiekāpīgs.
Ja dzīvnieks ir ievainots, apturiet mašīnu, ieslēdziet avārijas gaismas. Aptiniet marli vai kaklasaiti ap dzīvnieka purnu, lai izvairītos no iekošanas (ievainoti dzīvnieki bieži kož no bailēm) vai, ja dzīvnieks ir maziņš, ietiniet viņu dvielī.
Šķietami mirušus dzīvniekus novāciet no ceļa braucamās daļas – viņi var vēl būt dzīvi, tikai bezsamaņā. (Maigi pieskarieties dzīvnieka acij. Ja tā notrīc, tad dzīvnieks ir dzīvs.) Vediet ievainotu dzīvnieku uzreiz pie veterinārārsta.
Ziņojiet par dzīvnieku vietējai pašvaldībai, tuvākajai dzīvnieku patversmei vai dzīvnieku aizsardzības organizācijām! Esiet nepiekāpīgi! Ja atrodat dzīvnieku, sazinieties ar Bauskas novada pašvaldības policijas Iecavas nodaļu: 20278188.
Neatstājiet dzīvnieku, pirms ieradušies atbildīgo dienestu pārstāvji! Ja iespējams, mēģiniet ievilināt dzīvnieku iežogotā teritorijā, kur jūs varētu to ieslodzīt un novērst aizbēgšanu.
Mājas un saimnieku pazaudējuši dzīvnieki parasti ir tramīgi un nervozi, tāpēc tuvojieties dzīvniekam lēnām un mierīgi, runājiet klusu un aicinoši, izvairieties no acu kontakta.
Ja iespējams, mēģiniet dzīvnieku iekārdināt ar kādu kārumu. Ļaujiet tam apēst vairākus nelielus kumosus, tā iegūstot dzīvnieka uzticību, un tikai pēc tam mēģiniet to saķert.
Esiet pacietīgs – var paiet laiks, kamēr dzīvnieks saņems drosmi jums tuvoties. Nemēģiniet dzīvnieku strauji ķert vai skriet tam pakaļ – pat savainots dzīvnieks skrien ātrāk par cilvēku, jūs to tikai izbiedēsiet, taču nenoķersiet.
Satverot vai cenšoties noturēt dzīvnieku, labi pārdomājiet savas kustības. Tveriet tikai tad, kad esat droši pārliecināts par izdošanos, jo otras iespējas Jums var nebūt. Tvērienam jābūt stingram, taču tas nedrīkst dzīvniekam sagādāt sāpes, jo tad tas var aizstāvoties uzbrukt.
Informācija no interneta resursiem.