Iecavas
novads
Seko: twitter facebook instagram

Pašiem sava «Stāstu bibliotēka»

10.08.2012 0
Pasakas un stāsti vislabāk iespiežas cilvēku atmiņās tad, ja kāds tos stāsta. Lai stāstīšanas tradīcija saglabātos, 2010. gadā UNESCO Latvijas Nacionālā komisija (LNK) izveidoja Latvijas bibliotēku tīklu «Stāstu bibliotēkas».

Pasakas un stāsti vislabāk iespiežas cilvēku atmiņās tad, ja kāds tos stāsta. Lai stāstīšanas tradīcija saglabātos, 2010. gadā UNESCO Latvijas Nacionālā komisija (LNK) izveidoja Latvijas bibliotēku tīklu «Stāstu bibliotēkas».

Šī tīkla mērķis ir veicināt stāstīšanas tradīciju kā nemateriālā kultūras mantojuma nozīmīgas daļas pārmantošanu Latvijā, izceļot bibliotēku lomu sabiedrības vērtību apzināšanā un paaudžu saiknes un sabiedrības vienotības stiprināšanā.

Tīkla bibliotēkas organizē stāstīšanas pasākumus gan par jaunības dienu atmiņām, gan dažādām tradīcijām, interesantām situācijām un izlasītajām grāmatām.

Stāstu un stāstīšanas pasākumi tiek organizēti gan lieliem, gan maziem, gan arī kopīgi, tādējādi ne tikai vienojot paaudzes un mudinot cilvēkus līdzās uz sarunu, bet arī pilnveidojot šo tik vērtīgo klausīšanās un stāstīšanas prasmi, kā arī savstarpējo pieredzes un zināšanu apmaiņu. Pašlaik bibliotēku tīklā aktīvi darbojas 19 bibliotēkas no visas Latvijas, kas regulāri īsteno dažādus stāstīšanas pasākumus savās bibliotēkās un iesaistās arī citos UNESCO LNK rīkotos pasākumos.

12. jūlijā Eiropas Savienības mājā notika UNESCO LNK iniciatīvas «Stāstu bibliotēkas» plānošanas seminārs. Bibliotekāri runāja par pirmā Zemgales stāstnieku festivāla norisi Latvijā, bet semināra otrajā daļā UNESCO LNK ģenerālsekretāre Dagnija Baltiņa dalībbibliotēkām pasniedza oficiālas «Stāstu bibliotēkas» atpazīstamības zīmes - plāksnes, tādējādi izrādot pateicību par iesaistīšanos, aktīvu un nesavtīgu darbošanos iniciatīvā «Stāstu bibliotēkas» un par nozīmīgu UNESCO vērtību un ideju izcelšanu Latvijā, īpaši mutvārdu tradīciju jomā. Plāksnes ar iniciatīvas logo ir vienojošs elements, kas oficiāli apstiprina konkrētās bibliotēkas piederību «Stāstu bibliotēku» tīklam.

Plāksni godam nopelnījusi arī Iecavas novada Bērnu bibliotēka, kurā notikuši vairāki interesanti stāstnieku pasākumi. Pie bērniem viesojies jūrnieks Sergejs Mašiņenkovs, kurš stāstījis par savu profesiju, darbu Rīgas ostā un dalījies ceļojumu iespaidos. Ar sajūsmu bērni klausījušies par loča piedzīvojumiem uz burinieka «Krūzenšterns», tāljūras braucieniem uz zvejas un banānvedēju kuģiem, piedzīvoto dzīvībai bīstamās situācijās.

Vairāku pasākumu galvenie dalībnieki bijuši paši bibliotēkas lasītāji. Pasākumā «Manas cepures stāsts» bērni atnesuši cepures, kuras vispirms izrotājuši, bet pēc tam katrs stāstījis, kur un kā cepure ceļojusi. Pasākumā «Mans mīļdzīvnieks» uzklausīti ne tikai stāsti - bibliotēkā ciemojušies arī lasītāju suns un kaķītis, bet stāstnieku pēcpusdienā «Mana mīļā sirds» katrs pastāstījis par kādu labu un no sirds paveiktu darbu. Aizraujošs bijis bibliotēkas lasītāju pārgājiens cauri parkam uz biedrības «Arhīvs» muzeju. Pa ceļam stāstījuši iepriekš folkloras krātuvē sameklētās teikas un stāstus par Iecavu, kā arī pētījuši parka koku daudzveidību, bet atpakaļceļš izvērties vareni jautrs, jo gājusi vaļā anekdošu stāstīšana.

Bibliotekāres regulāri piedalās «Stāstu bibliotēku» semināros Rīgā, kur uzzina daudz jauna, dalās pieredzē. Bibliotekāru darbu koordinē iniciatīvas eksperti - filozofe un Latviešu folkloras krātuves darbiniece Māra Mellēna un Latviešu folkloras krātuves vadošais pētnieks Guntis Pakalns.

Bibliotekāre Zoja Stūrmane ar lepnumu stāsta: «Arī mūsu bibliotēkai piešķirta «Stāstu bibliotēkas » atpazīstamības zīme. Tuvākajā apkārtnē šāda plāksne ir tikai Pilsrundālē, tāpēc tās loma bibliotēkas ikdienā ir vēl jo lielāka.» Jau drīzumā plāksne tiks novietota bibliotēkas iekštelpās, lai visi grāmatu krātuves apmeklētāji varētu to redzēt.

Diāna Špoģe
Lapas informācija atjaunota:    11.12.2014
TWITTER
Iecavas novads
27 mar
No šodienas, 27. marta, pašvaldības kapitālsabiedrība «Iecavas siltums» apkuri nodrošinās automātiskā testa režīmā:… https://t.co/z1a2jBV8f6