Iecavas
novads
Seko: twitter facebook instagram

Mūsējie iet uz bibliotēku

16.09.2014 0
8.septembrī, Starptautiskajā rakstpratības dienā, ap 2000 lasītāju - «Bērnu un jauniešu žūrijas» dalībnieku no visas Latvijas - piedalījās karnevāla gājienā «Gribu iet uz bibliotēku». Pasākums bija programmas «Rīga - 2014.gada Eiropas kultūras galvaspilsēta» notikums.

8.septembrī, Starptautiskajā rakstpratības dienā, ap 2000 lasītāju - «Bērnu un jauniešu žūrijas» dalībnieku no visas Latvijas - piedalījās karnevāla gājienā «Gribu iet uz bibliotēku». Pasākums bija programmas «Rīga - 2014. gada Eiropas kultūras galvaspilsēta» notikums.

Daudzi «Bērnu un jauniešu žūrijas» eksperti, viņu vecāki, bibliotekāri un skolotāji jau no pavasara bija rūpīgi gatavojušies šim notikumam - rakstījuši domrakstus, kur izklāstījuši savas idejas, kā atmodināt Saulcerīti, un darinājuši mīļākās grāmatas varoņu tērpus.

No 72 žūrijas izraudzītiem interesantākajiem darbiem tapa grāmata «Atmodināt Saulcerīti», kas tika pasniegta kā dāvana visiem karnevāla dalībniekiem. Krājums ļauj iepazīties ar jaunām, jau 21. gadsimta leģendām par Stikla kalnu, Antiņu un Saulcerīti. Grāmatā ievietoti arī iecavnieču Artas Riekstiņas un Lauras Novickas darbi.

Mūsu novadu kuplā skaitā pārstāvēja Iecavas vidusskolas skolēni Elza Strazdiņa (8.c), Jānis Burcevs (9.a), Arta Riekstiņa (9.a), Līga Norvaiša (9.b), Zane Ozola (9.b), Justīne Potapova (9.b) un Iecavas internātpamatskolas skolniece Laura Novicka (7.c), viņas mamma Ieva Novicka, kā arī latviešu valodas un literatūras skolotājas Maruta Lasmane, Dale Oškalne un bibliotekāres Dzintra Kraukle, Regīna Fiļimonova, Anda Rācenāja un Ludmila Šteinberga.

Pasākuma svinīgā atklāšana notika no Rātslaukuma balkona. Skumjais ķēniņš (aktieris Ē.Vilsons) uzrunāja bērnus un deva viņiem uzdevumu cīnīties ar melnajiem kraukļiem un atmodināt Saulcerīti. Pieci galvenie domrakstu konkursa laureāti no Vidzemes, Kurzemes, Zemgales, Latgales un Rīgas nolasīja savu domrakstu fragmentus. Laurai Novickai bija gods uzstāties no Zemgales novada.

Karnevāla dalībnieki devās no Rātslaukuma pāri Akmens tiltam uz Gaismas pili. Bērniem bija iespēja demonstrēt pašu izveidoto karnevāla tērpu par mīļākās grāmatas tēmu, saņemt balvas, vērot cirka priekšnesumus, piedalīties Gaismas pils iepazīšanas spēlē, radošajās darbnīcās un citās izzinošās aktivitātēs. Zemgales novada bērniem tika atvēlēts ceturtais, radošais stāvs, kur sagaidīja mākslas un mūzikas viktorīnas, latviešu multfilmu programmas «Multeņu kultenis» skatīšanās un multimediju centrs.

Pasākuma ietvaros tika prezentēta atjaunotā dzejas gadagrāmata «Garā pupa». Klausījāmies Ineses Zanderes, Ulda Ausekļa, Māras Zālītes, Ingas Gailes, somu dzejnieces Heli Laksonenas un citu autoru lasījumus, kā arī vērojām Garās pupas augšanu. No skolotājas Marutas Lasmanes iespaidiem: «Ir patīkami, ka skolēniem bijis prieks būt Gaismas pilī kā Saulcerītes - tautas garīguma - modinātājiem. Biju pārsteigta, ka gadagrāmatā «Garā pupa», kuru laipni dāvināja tās redaktore Inese Zandere, publicēts 9.a klases skolnieces Evijas Rāviņas dzejolis kopā ar 42 Latvijas bērnu dzejas tekstiem. Kā fotomirkli - redzes gleznu - joprojām atceros simbolisko, no dažādu krāsu auduma gabaliņiem savīto Garo pupu, kura, dzejniekiem lasot savus darbus no šīs dzejas gadagrāmatas, «auga» arvien augstāk un augstāk LNB stiklotās piramīdas debesīs, radot pārliecību, ka Latvijā dzeja ir dzīva.»

Karnevāla noslēgumā ar īpašu koncertu bērnus priecēja grupas «Dzelzs vilks» mūsdienu tautas mūzikas apvienība Jauno Jāņu orķestris. Diena bija saulaina, notikumiem, iespaidiem un emocijām bagāta.

Elza Strazdiņa (Pepija Garzeķe): «Diena izvērtās interesanta, sākot ar gājienu no Rātslaukuma līdz Nacionālajai bibliotēkai un beidzot ar «Dzelzs vilka» Jauno Jāņu orķestra koncertu. Pasākuma gaitā dzirdēju latviešu dzejniekus un redzēju grāmatas «Garā pupa» atvēršanas svētkus. Šī diena bija ļoti jauka, un man gribētos piedzīvot tādu dienu vēlreiz!»

Līga Norvaiša (Pirātu meitene): «Šī diena bija īpaša ar to, ka tā bija līdzvērtīga skolas stundām. Esmu uzzinājusi ko jaunu, piemēram, ka Rīga var būt arī tāda, kādu es to iepazinu no šādas puses. Biju iepriecināta, ka pasākuma organizatori piedomāja par visiem dalībniekiem, piemēram, ka gājienā varēja piedalīties visi domrakstu konkursa autori un katram tika dāvināta grāmata «Atmodināt Saulcerīti». Pacilātu sajūtu radīja Nacionālo bruņoto spēku pūtēju orķestris, grupas «Dzelzs vilks» koncerts, kā arī tēls, kurā biju iejutusies.»

Arta Riekstiņa («Bada spēļu» galvenā varone): «Pie Latvijas Nacionālās bibliotēkas mūs sagaidīja septiņi melni kraukļi. Mūsu uzdevums bija pārkrāsot tos baltus. Kad tas bija padarīts, mēs - 72 labāko darbu autori - kopā ar LNB direktoru Andri Vilku devāmies uz 11. stāvu, lai parakstītu grāmatas «Atmodināt Saulcerīti»

oriģinālu, kurā ir apkopoti mūsu domraksti, un nofotografētos karaļa krēslā. Man visvairāk atmiņā ir palicis konkrēts mirklis: Latvijas Nacionālās bibliotēkas skats caur logu uz Rīgu. Pirmais iespaids - tas ir sapnis. Otrais iespaids - «mosties, Arta, tas ir jāiemūžina». Trešais iespaids - «tas viss izskatās kā maza spēle ar sīkām mašīnītēm, kuras var pārvietot ar pirkstu, kur vien vēlos». Pasākums bija tā vērts uzzināt daudz ko jaunu.»

Jānis Burcevs (Doktors Aikāsāp): «Pasākums bija interesants un daudzsološs - cirka mākslinieks brauca ar vienriteni, orķestris izpildīja muzikālos skaņdarbus, atbraucējus sagaidīja lielas lelles-marionetes: Baltais kaķītis, Zīļuks, lācītis Tobiass, Sprīdītis un Velniņi. Bija prieks dzirdēt, ka starp pieciem vislabākajiem domrakstiem ir darbs no Iecavas. Nonākot pie bibliotēkas, vajadzēja «cīnīties» ar melnajiem kraukļiem, nokrāsojot viņus baltus. Es iesaistījos krāsošanas procesā, un tas bija jautri. Kad iegāju bibliotēkā, man pietrūka vārdu, cik grandiozi viss izskatījās. Uzkāpjot septītajā stāvā, uzzināju, ka tur atrodas Bērnu un jauniešu literatūras centrs. Man viss ļoti patika - varēja piedalīties dažādās aktivitātēs un redzēt jauno bibliotēku.»

Zane Ozola (Pepija Garzeķe): «Es biju priecīga, ka nebiju vienīgā Pepija Garzeķe. Visi dalībnieki un viņu tērpi bija dažādi un krāšņi. Jautri bija tad, kad krāsojām kraukļus, jo rokas bija netīras. Viss bija ļoti labi, varēja būt vairāk dažādu atjautības uzdevumu, lai mēs varētu plašāk iepazīt Nacionālo bibliotēku. Bibliotēkā es vēlētos paviesoties vēlreiz.»

Justīne Potapova (Pirātu meitene): «Man bija prieks, ka varēju piedalīties šajā karnevāla gājienā un beidzot ieraudzīt un būt Gaismas pilī. Viss bija labi noorganizēts, un emocijas paliks atmiņā vienmēr.»

Laura Novicka (Annele no A. Brigaderes atmiņu stāstiem): «Es biju to piecu skolēnu vidū, kuri savu domraksta «Kā atmodināt Saulcerīti» fragmentu lasīja no Rātslaukuma balkona, pārstāvēju Zemgales novadu. Tas bija satraucoši. Ļoti patika Rīgu vērot no augšas. Izstaigājām bibliotēku, klausījāmies koncertu, tad mani, mammu, latviešu valodas skolotāju un bibliotekāri intervēja Latvijas Radio, ko tiešraidē varēja dzirdēt visa Latvija.»

Piedaloties pasākumā, bija neviltots prieks redzēt, ka Latvijā ir tik daudz lasošu bērnu, ka viņi apzinās bibliotēku vērtību un grib uz tām doties, ka Gaismas pils ir celta viņu nākotnei. Sirsnīgs paldies visiem projekta organizētājiem Rīgā, Bauskā un Iecavā.

Ludmila Šteinberga
Bērnu bibliotēkas vadītāja

Foto: no bibliotēkas albuma

Lapas informācija atjaunota:    16.09.2014