Iecavas
pilsēta un pagasts
Seko: facebook instagram

Jaunieši iepazīst profesijas

23.08.2017 0

2017.gada aprīlī tika uzsākts projekts «Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs». Tā realizācijai tika izveidota projekta grupa: Iecavas novada domes projektu koordinatore Sintija Kalēja, pedagoģes-karjeras konsultantes Anita Rācene, Tatjana Šlikaite un Inga Belinska. Darbs rit, sadarbojoties ar Iecavas novada Izglītības nodaļu.

Jaunieši iepazīst profesijas
FOTO: Inga Belinska

Aprīlī tika sastādīts un VIAA apstiprināts karjeras attīstības atbalsta pasākumu plāns. Jau maijā notika pirmais pasākums - zinātniskā teātra «Laboratorium» zinātniskais šovs 1.-3. klasēm, kurā 175 skolēni centās izprast zinātnes likumus, eksperimentēja un, iespējams, ieinteresējās par zinātni un dabas likumiem.

Lai radītu interesi par profesijām, kuras saistītas ar drošību, 271 skolēns no 3., 4., 5. un 8. kl. iepazinās ar karavīra profesiju (Zemessardzes rotas komandieris, jaunsardzes instruktors Dainis Kravals), ceļu satiksmes organizētāja profesiju (autoskolas «ZAMS» kolektīvs) un ārsta palīga pienākumiem un uzdevumiem, nodrošinot neatliekamo medicīnisko palīdzību (ārsta palīdze Vēsma Balode).

Tikšanās laikā skolēni uzzināja, kāda izglītība, zināšanas un prasmes ir nepieciešamas, kādos mācību priekšmetos skolā tās var iegūt, tā saistot profesijas ar mācībām. Skolēni noskaidroja, kāda ir šo profesiju darba vide un darba laiks, pārrunāja, vai priekšstati par šīm profesijām sakrīt ar darba ikdienu. Sarunās skaidroja, kādas rakstura īpašības nepieciešamas šo profesiju pārstāvjiem.

76 Iecavas vidusskolas 10.-11. klases skolēni darbojās meistarklasē «Kā radīt un attīstīt biznesa ideju», ko vadīja Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras eksperts Mārtiņš Zvīgulis.

Jūnijā un jūlijā notika trīs «Profesiju vasaras» nedēļas, kurās 73 Iecavas vidusskolas un Iecavas internātpamatskolas 2.-9. klašu jaunieši iepazinās ar rotu dizainera, ēdināšanas speciālista, bitenieka, mākslinieka, uzņēmēja un restauratora profesiju.

Skolēni atzina, ka, iepazīstot rotu dizainera profesiju, tika lauzti stereotipi. Tika gan šūts un vērts, gan izmantotas jaunās tehnoloģijas un neierasti materiāli. Pilnveidojot prezentēšanas prasmes, skolēni mācījās izmantot fotoaparātu, datoru un projektoru. Skolēniem bija jautājumi par dažādu mācību priekšmetu nepieciešamību un noderīgumu dizainera profesijā. Tos visus atspēkoja un ar piemēriem pamatoja dizainere Ginta Zaumane.

Iepazīstot ēdināšanas speciālista profesiju, skolēni atkārtoja zināšanas par veselīgu uzturu, gatavoja un noformēja salātus, uzkodas un veselīgus kokteiļus, iepazina garšvielas kafejnīcā „Viestarti” Ilzes Skrastiņas vadībā. Jaunieši atzina, ka darbs nav viegls, tomēr bija interesanti un, galvenais, garšīgi. Iegūtās prasmes tiks izmantotas, rīkojot viesības.

Pie bitenieces Rutas Āboliņas skolēni uzzināja par bišu dzīvi, katras bites pienākumiem stropā, medu un medus produktiem, to vērtīgumu. Lejot vaska sveces, jaunieši izvērtēja, kādas rakstura īpašības nepieciešamas bitenieka profesijai. Medus degustācijā katrs noteica garšīgāko medu.

Lai gan vasaras sākums bija samērā lietains un vēss, „Labirintos” ieplānotās dienas bija necerēti karstas. Jānis Pastars jauniešus iepazīstināja ar uzņēmēja profesiju, uzsverot, ka vienā uzņēmumā iespējams savienot divas jomas - lauksaimniecību un tūrismu. Liela interese bija par seno darbarīku kolekciju. Lai rosinātu domāt radoši, jauniešiem bija jāizpilda uzdevums - no diviem nejauši izvēlētiem vārdiem jāveido uzņēmums, tas jāprezentē, jānosaka, kādus darba pienākumus veiks katrs komandas dalībnieks, jāpamato šī izvēle, jāizvērtē dažādu mācību priekšmetu saistība ar uzņēmuma darbību. Rezultātā radās ļoti interesanti uzņēmumi, piemēram, «Cepumu šampūns», «Galdnieka limonāde», «Cukura soma», «Rieksti kaķiem», «Grāmatu spilvens» un citi.

Māksliniece Aina Putniņa stāstīja par mākslas dažādajiem virzieniem, aicinot skolēnus izprast to atšķirību. Jaunieši atzina, ka ļoti paticis skicēt savus skolas biedrus, zīmēt parka tiltiņu un citus zīmējumus. Iespējams, kāds no iesaistītajiem jauniešiem atklāja interesi par mākslinieka profesiju.

Radniecīga mākslinieka profesijai ir restauratora profesija. Ar to jauniešus iepazīstināja restaurators Eduards Jurķelis. Skolēni atzina, ka šī ir nezināma joma. Darba procesā tika iepazīts materiāls ģipsis, tā īpašības. Skolēni veidoja dažādas formas un izstrādājumus no ģipša.

«Profesiju vasaras» dienām noslēdzoties, gan skolēniem, gan skolotājām bija gandarījums par paveikto: skolēniem - par uzzināto un izmēģināto, skolotājām - par jauniešu azartu un radošumu, par motivāciju darboties un vēlmi uzzināt vairāk.

Projekts Iecavas novadā noritēs līdz 2020. gadam, tāpēc projekta komandai jāveido pasākumu plāns jaunajam mācību gadam. Mērķis - iepazīstināt ar profesijām mūsu novadā. Tās atrast nebūs grūti - jaunieši jau ir pateikuši priekšā, ar kādām profesijām viņi gribētu iepazīties: bērnudārza audzinātājs, manikīrs, skolotājs, deju pedagogs, frizieris, basketbolists, fotogrāfs, farmaceits, dejotājs, stilists, pasākumu organizators, veterinārārsts, policists, modes un dizaina konsultants, aktieris, jurists, sociālais darbinieks. Liela daļa no tām ir iepazīstamas mūsu novadā. Lai mums visiem izdodas!

Inga Belinska
Lapas informācija atjaunota:    23.08.2017