Iecavas
pilsēta un pagasts
Seko: facebook instagram

Pirmie soļi pretī profesijas izvēlei

06.07.2018 0

Vasaras brīvlaikā, piedaloties Karjeras nedēļās, bērni un jaunieši no Iecavas vidusskolas un Iecavas internātpamatskolas uzzina daudz ko jaunu un noderīgu, mācās līdzdarboties un atklāj plašās iespējas nākotnes profesiju izvēlē.

Pirmie soļi pretī profesijas izvēlei
FOTO: Renāte Estere Liepiņa

Iecavas novada pašvaldība turpina īstenot pagājušā gada pavasarī uzsākto Eiropas Sociālā fonda līdzfinansēto projektu Nr.8.3.5.0./16/I/001 «Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs». No 18. jūnija līdz 22. jūnijam sākumskolas klašu audzēkņi, bet no 25. jūnija līdz 29. jūnijam arī pamatskolas vecuma skolēni kopā ar karjeras konsultantēm Ingu Belinsku un Tatjanu Šlikaiti iepazina dažādu sfēru uzņēmējus.

Dažiem dalībniekiem vislabāk paticis zirgaudzētavas apmeklējums, īpaši jāšana ar tiem, kaut gan bija pat jāstāv rindā, lai sagaidītu savu kārtu. Iepriecinājusi arī iespēja eko kosmētikas darītavā pagatavot smaržīgus roku krēmus, lūpu balzamus un dezodorantus. Citiem vairāk paticis autoservisā pavadītais laiks un viesošanās lauku mājā, kur varēja lēkāt pa batutu un nogaršot lauku gardumus.

Abas grupas sava perioda pirmajā dienā devās uz «Līčupēm» apciemot lauku māju saimnieci Signi Potašu. «Laiks ciemojoties pagāja ļoti ātri. Bērniem bija interesanti uzzināt, ka Signei ir jāmāk pašai sevi organizēt - viņai nav noteikts darba laiks, kā citām zināmām profesijām,» stāsta Inga Belinska.

Iecavas Mūzikas un mākslas skolas (IMMS) telpās skolēni iepazina ekoloģiskās kosmētikas ražošanas uzņēmuma «Gusto» vadītāju Andru Katkeviču. Viņa bija atvedusi dažādu aromātu eļļas, stāstīja par to lietošanu, deva pašiem pasmaržot un izvēlēties, kura patīk vislabāk. Šogad uzņēmuma top smarža esot liepziedu. Dalībniekiem bija iespēja arī vērot, kā top emulsijas tipa krēms, liekot tajā bišu vasku, kakao sviestu, mandeļu eļļu un vēl citas sastāvdaļas. Varēja līdzdarboties, veidojot savu roku krēmu, lūpu balzamu un dezodorantu.

Kroga «Viestarti» vadītāja Ilze Skrastiņa ikdienā strādā arī par viesmīli. Viņa bērniem stāstīja par uzņēmuma tapšanu un ēst gatavošanu.

Tika izlozētas astoņas sagatavotās receptes, pēc kurām skolēni gatavoja. Dalībnieki tika sadalīti grupās, lai viņi iemācītos sadarboties ne tikai ar saviem draugiem, bet arī ar citiem vienaudžiem. Atšķirībā no pagājušās vasaras šogad izvēlētas nedaudz grūtākas ēdienu receptes, aktualizējot tēmu «Kas ir veselīgs ēdiens?». Ēdienos plaši tika izmantots graudaugs kuskuss. Vēlāk notika visu pagatavotu ēdienu degustācija - vislabāk visiem garšoja kuskusa salāti ar apceptiem sīpoliem, vistiņu un sēnītēm, arī kombinācijā ar fetas sieru un cits variants – ar tomātiem un gurķiem. Ēdot, protams, gribējās arī padzerties, tāpēc, lai aizstātu kolu un citas limonādes, bērniem piedāvāja ūdeni ar dažādām garšām: ogu, liepziedu, gurķu un citronu-apelsīnu.

Profesiju vasaras dalībnieki paviesojās arī ceļa otrā pusē – tur SIA «Viduļi serviss» vadītājs Armands Andersons stāstīja un rādīja, kā autoservisa mehāniķis ikdienā strādā. Armands skaidroja, ka uzņēmuma vadītājs ne vienmēr ir tikai vadītājs, jo, piemēram, viņš pats paralēli šim titulam ir arī darbinieks. Autoservisa komandā kopā viņi esot četri.
Servisa apmeklējums visvairāk ieinteresēja puišus, kuri aizrautīgi vēroja un ar vislielāko prieku izmēģināja dotos rīkus. Arī meitenes uzmanīgi klausījās un bieži uzdeva jautājumus.

Projekta dalībniekus pie sevis aicināja arī fizioterapeite Endija Atava-Čudare, kura ir «Jautrā Apelsīna» īpašniece. Skolēni uzzināja par fizioterapeita darbu, kādus instrumentus šie profesionāļi izmanto, mācījās, kāda ir pareiza stāja, ar kādām locītavu un muguras problēmām nākas sastapties un kā ar tām cīnīties. Bērni iejutās masiera lomā, ar masāžas eļļu cits citam izmasējot rokas muskuļus.

Pēdējā dienā dalībnieki ar lielu sajūsmu devās uz «Muižzemniekiem», kas atrodas Dartijā - aptuveni trīs kilometru attālumā no Iecavas centra. Tur Gunita Berkmane un Gunta Vaļkina aprūpē un trenē zirgus.

Bērni un jaunieši iepazina vairākas profesijas, kas saistītas ar zirgiem, piemēram, zootehniķis, kas rūpējas par lauksaimniecības dzīvnieku barību, lai tie un to pēcnācēji augtu spēcīgi.

Bērniem bija iespēja pašiem iepazīties ar zirdziņiem, kā arī pabarot tos ar burkāniem. Drosmīgie varēja sēsties zirgiem mugurā, bet citi pavizināties zirgu ratos.

Projekts tiek realizēts sadarbībā ar Valsts izglītības attīstības aģentūru Eiropas Savienības fondu darbības programmas «Izaugsme un nodarbinātība» 8.3.5. specifiskā atbalsta mērķa «Uzlabot pieeju karjeras atbalstam izglītojamajiem vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs» ietvaros.

 

Renāte Estere Liepiņa
Lapas informācija atjaunota:    06.07.2018