Iecavas
novads
Seko: twitter facebook instagram

Citādi dziesmusvētki

04.06.2021 0

Covid-19 ierobežojumu dēļ daudz šķēpu lauzts par XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku norisi. No pagājušā gada, kad tiem bija jānotiek, svētki pārcelti uz šo gadu. Diemžēl tradicionālajā veidā tos organizēt joprojām nav iespējams, tāpēc ir piedāvāts e-dziesmusvētku koncepts.

Citādi dziesmusvētki

Atšķirībā no vairākiem citiem novadiem, kuri ir atteikušies no dalības šādā svētku formātā, Iecavas novada kolektīvi piedalās. Mums ir gan dziedātāji un dejotāji, gan folkloristi, teātra un kokles spēlētāji, gan vizuālās un vizuāli plastiskās mākslas darbu veidotāji, informē svētku koordinatore Iecavas novada pašvaldībā Sanita Reinsone.

 

2021. gada svētku galvenās vērtības: līdzdalība, sadarbība, prieks

«Svētki ir tur, kur esam mēs!» saka organizatori, tāpēc līdz 30. oktobrim paredzēta svētku iemūžināšana video versijās Latvijas teritorijā un arī diasporā. Video ieraksti tiks rādīti ne tikai TV un citās digitālajās platformās, bet arī nodoti Rakstniecības un mūzikas muzejam topošās Dziesmu svētku ekspozīcijas vajadzībām - kā spilgta 21. gadsimta 21. gada liecība.

Kolektīvu vadītājiem ir jāsaņem no dalībnieku vecākiem apliecinājums, ka viņi piekrīt video ierakstu veikšanai un to publiskai izrādīšanai, un līdz 20. jūnijam jāievada datu bāzē visu dalībnieku vārdi uzvārdi, kā arī pēc izvēles - kolektīvu fotogrāfijas un video sveicieni. Iecavas novadā tas attiecas uz vidusskolas skolēnu kori, folkloras kopu «Tarkšķi», teātra sporta kolektīvu, Iecavas Mūzikas un mākslas skolas koklētāju ansambli, kā arī vizuālās mākslas pulciņu dalībniekiem.

Tautas deju kolektīvu dalībniekus kopējā datu bāzē iekļaus pēc sarakstiem, kuri jau tapuši pēc nofilmētajiem deju video ierakstiem.  

Ir vairāki projekti, kuros jau notikusi vai notiek videoierakstu veidošana un bērni savu darbu ir paveikuši, piemēram, tautas deju lielkoncerta noslēguma videoklips «Svinēt sauli», folkloras video konkursi, skatuves runas un teātra izrāžu video konkursi, mākslas projekta izstāde VEF Kultūras pilī «Radi rotājot» (2020. gadā novērtētie darbi), speciālās izglītības iestādes projekts «Roku rokā dziesmu rotā».

 

Svētku organizatori ir piedāvājuši alternatīvas

Ja Ministru kabinets pieņem lēmumu par drošiem e-dziesmusvētkiem:

  • jebkurā svētku norisē piedalās dalībnieki no viena līdz tajā brīdī valstī atļautajam skaitam;
  • svētku norise pamatā ārtelpās pēc iespējas tuvāk dalībnieku dzīvesvietai;
  • ja ir labvēlīga epidemioloģiskā situācija, septembrī/oktobrī varētu notikt kāda svētku norise klātienē gan iekštelpās (piem., koncerta «Dziesmu koks» video filmēšana), gan ārtelpās.

Ja Ministru kabinets pieņem lēmumu par svētku nenotikšanu:

  • tiks pabeigti iesāktie darbi, samontējot projektu ietvaros iesūtītos video materiālus, un tos demonstrēs digitālajās platformās;
  • izstāde VEF Kultūras pilī «Radi rotājot»;
  • dziesmu un deju svētku ceļš «Saulesvija» - pateicības un dāvaniņas tiem, kuri ieguldījuši darbu, gaidījuši, ticējuši un iesaistījušies dažādos svētku notikumos.

 

Par darbu jāpasaka paldies

Gaidot šos svētkus, daudzi kolektīvi ir darbojušies attālināti un klātienē noteikto epidemioloģisko ierobežojumu ietvaros. Kolektīvu vadītājiem (diriģentiem, deju kolektīvu vadītājiem, mākslas pedagogiem) – interešu izglītības un profesionālās ievirzes mūzikā un mākslā pedagogiem arī attālinātajā mācību procesā ir saglabāts finansējums no valsts budžeta mērķdotācijas.

Svētku organizatori uzsver, ka šajos apstākļos negaida augstas mākslinieciskas kvalitātes, bet līdzdalību svētku tradīcijas procesā. Tāpēc par paveikto darbu saka paldies ar pateicībām un sarūpētajiem suvenīriem.

Plānots, ka svētku auto jūlijā izripos cauri visām 42 jaunajām pašvaldībām, lai satiktos ar jauno pašvaldību vadību un kolektīvu pārstāvjiem un nodotu dalībniekiem pateicības un sarūpētos suvenīrus.

Iecavas novada kolektīviem kā topošā Bauskas novada sastāvdaļai tikšanās ar svētku auto paredzēta 15. jūlija pēcpusdienā.

 

Ir daļa svētku dalībnieku, kas dāvaniņas jau saņēmuši. To vidū ir Zālītes speciālās skolas audzēkņi (Zālītes skolas foto - blakus). «Ar keramikas pulciņa darbiņiem piedalījāmies izstādē Bauskā, kur tie tika godalgoti un izvirzīti tālāk uz lielo izstādi, tai bija jānotiek Dziesmu un deju svētkos vasarā,» informē skolas pārstāve Aija Sietiņa. «Deju konkursa skate speciālajām skolām bija plānota «Ziemeļblāzmā» pagājušā gada aprīlī. Mēs gatavojāmies, sašuvām zēniem jaunus kreklus, skolotājām svārkus, jo bija paredzēts uzstāties kopā ar bērniem. Lielais mācību gada noslēguma koncerts bija plānots šogad 28. maijā, bet Covid-19 karantīnas dēļ tas nenotika, liecības un dāvaniņas skolēniem nogādājām katram mājās.

Dzīvosim ar ticību labākiem laikiem un pārliecību, ka nākamajā mācību gadā dziedāsim un dejosim par abiem gadiem!»

 

Viens no organizatoru iezīmētajiem pieturas punktiem citādo svētku scenārijā ir programma «Svētki esam mēs» 4. septembrī Rīgā, Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā. Tas būs solis pretim nākamajiem Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem 2025. gadā: «Šī diena pulcēs kopā svētku nozares, lai vēlreiz apliecinātu, cik stipri un dažādi, izturīgi un nozīmīgi esam, jo Dziesmu un Deju svētki esam mēs paši!» 

Beata Logina
Lapas informācija atjaunota:    04.06.2021