Iecavas
pilsēta un pagasts
Seko: facebook instagram

Četri veidi, kā samazināt enerģijas patēriņu

23.11.2022 0

Novembra sākumā pirmsskolas izglītības iestādes “Dartija” audzēkņi kopā ar darbiniekiem un vecākiem piedalījās Globālajās rīcības dienās, kuru šī gada sauklis ir “Mazi darbi - liela ietekme”.

Šajā gadā tiek pētīta tēma “Enerģija”, tādēļ aktivitātes saistītas ar enerģijas patēriņa samazināšanu un sabiedrības informēšanu par vienkāršiem veidiem, kā katrs var samazināt ūdens, elektroenerģijas un siltuma patēriņu.

 

Kā ierasts, Rīcības dienas sākas ar veicamo uzdevumu plānošanu. Vecāko grupu bērni gatavoja informatīvus materiālus par enerģijas taupīšanas iespējām. Lai šo ziņu izplatītu plašākā apkārtnē, vecāko grupu bērni devās tālajās pastaigās, kā arī pie citu grupu bērniem, līdzi ņemot sagatavotos materiālus. Satiktajiem cilvēkiem tika jautāts par viņu enerģijas taupīšanas paradumiem, kā arī piedāvāti ierosinājumi no bērnu izstrādātajiem informatīvajiem materiāliem. Tie bija izgatavoti plakātu un bukletu formā, turklāt grupas “Pie Ķūķa” bērni izmantoja papīru, ko paši bija izgatavojuši.

 

 

Piedāvātie veidi enerģijas taupīšanai:

● pie gaismas slēdžiem piestiprināmas atgādnes “Esi atbildīgs-taupi elektrību”;

● izmantot auduma maisiņus iepērkoties, lai nebūtu jāražo jauni maisiņi;

● bez vajadzības netecināt ūdeni no krāna (piemēram, kamēr mazgā zobus);

● ģērbties siltāk, biežāk doties ārā un samazināt iekštelpu temperatūru.

 

Šajā nedēļā notika arī balsošana, kurā katra ģimene bija aicināta balsot par videi draudzīgiem ieradumiem, ko savā ikdienā ievēro. No piedāvātajiem variantiem visbiežāk tika izvēlēta atbilde “Šķiro atkritumus”, mazliet retāk atbilde “Daudz staigā kājām”. Esam priecīgi par balsotāju aktivitāti, cerot, ka arī citi ieradumi pievienosies jau esošajiem.

 

Nedēļas noslēgumā, 11. novembrī, visā iestādē centāmies samazināt elektroenerģijas patēriņu, organizējot “Dienu bez elektrības”. Audzinātājas bērnus sagaidīja ārā, iestādes teritorijā, bet bērni ieradās ar lukturīšiem. Tika organizētas aktivitātes āra teritorijā no plkst. 7.00 līdz 8.30, kad bērni devās iekšā, lai brokastotu. Šajā dienā rotaļnodarbības tika organizētas ārā, izmantojot iestādes teritoriju un dodoties uz Iecavas parku nolikt svecītes pie Brīvības pieminekļa.

 

Vairāk foto un plašāka informācija atrodama PII “Dartija” Facebook lapā.

 

Rīcības dienas

 

Rīcības dienas notika no 7. novembra līdz 13. novembrim. Rīkoto pasākumu mērķis ir pievērst skolēnu un plašākas sabiedrības uzmanību vides tēmām, konkrēti izceļot: klimata pārmaiņas, vides piesārņojumu un bioloģiskās daudzveidības samazināšanos. Rīcības dienu noslēgumā notika konkurss skolām, kurā gan ar interneta balsojumu, gan žūrijas vērtējumu tika izvēlēti labākie akciju rīkotāji. Veiksmīgāko un interesantāko iniciatīvu autori saņem balvas no Rīcības dienu atbalstītājiem.

 

Stāsti, video un attēli publicēti Ekoskolu mājaslapā un sociālajos tīklos – https://ekoskolas.lv/, https://www.facebook.com/videsfonds 

 

Vides izglītības fonda īstenotajā Ekoskolu programmā pašlaik piedalās ap 200 izglītības iestāžu, tostarp pirmsskolas izglītības iestādes, skolas un augstskolas. Ekoskolu programma pasaulē darbojas 74 valstīs un tajā iesaistījušās 59 000 skolas. Ikviena skola var brīvprātīgi pievienoties Ekoskolu saimei, veicot videi un ilgtspējīgas principiem atbilstošas rīcības.  Vairāk informācijas Ekoskolu mājaslapā – ekoskolas.lv.

 

Austra Matveja, Ineta Zvirgzda-Šebina
(Iecavas PII “Dartija”)

Lapas informācija atjaunota:    28.11.2022