Iecavas
novads
Seko: twitter facebook instagram

Ar smaidu savā vietā

26.01.2017 0

Mēneša jauniete janvārī, mērķtiecīgā perfekcioniste Anželika Matileviča ir 20 gadus veca novadniece. Viņa ir viena no tiem 4000 jauniešiem valstī, kuri ir izmantojuši iespēju apgūt profesiju, iesaistoties Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) projektā Jauniešu garantija.

 

Ar smaidu savā vietā
FOTO: VIAA

Pēc vidusskolas beigšanas, kā jau daudzus jauniešus, Anželiku satraucis jautājums – ko darīt tālāk? Izvēloties vietu, kur studēt, bijis svarīgi, lai uzreiz tiktu piedāvātas prakses iespējas un pēc profesijas apgūšanas varētu pilnvērtīgi iekļauties darba tirgū. Vēl mācoties vidusskolas pēdējā klasē, Anželika apmeklējusi izstādi Skola 2016, kur visspilgtāk iespaidojis Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikums.

Vidusskolas laikā gūtā pieredze, darbojoties skolēnu mācību uzņēmumā, bija izkristalizējusi, ka jaunietes stiprā puse ir komunikācija ar cilvēkiem, un bērnības sapnis kļūt par pavāri secīgi noveda pie Jauniešu garantijas programmas restorānu pakalpojuma speciālista profesijas izvēles. Kā neatsveramus plusus jauniete min ikmēneša stipendiju, iespēju dzīvot kopmītnē, kā arī e-talonu ceļam uz prakses vietu mācību laikā. Tiesa gan - Anželika izvēlējusies labāk katru dienu divas stundas pavadīt ceļā un katru vakaru atgriezties Iecavā, jo trūcis māju sajūtas.

Jauniešu garantijas programmā mācības notiek pēc duālās izglītības sistēmas, t. i., teorētiskās apmācības tiek balsītas uz darba vidē nepieciešamajām zināšanām, kas papildinātas ar reālu praksi pie darba devējiem. Izturot pirmo darba interviju, praksi jauniete ieguva Radisson Blu Latvija.

«Sākumā bija ļoti grūts pārejas posms no vidusskolas sola uz reālo darba vidi. Sāku strādāt praksē, kad bija aktīvā tūristu sezona, un nebija viegli turēt slodzi – astoņas stundas kājās. Programma iemācīja ļoti lielu atbildības sajūtu, ka ir jābūt savā vietā skolā vai praksē un nedrīkst kavēt, jo šeit vairs neviens neauklējas,» savos iespaidos dalās Anželika.

Jaunietes uzcītība, ierašanās 30 minūtes pirms sava darba laika sākuma un klientu apkalpošanas kultūra tika pamanīta, un pēc prakses beigām viņai tika piedāvāts pastāvīgs darbs. Jauniete gan piebilst, ka, no praktikanta pārtopot pastāvīgā darbiniekā, nākas parādīt sava rakstura stingrību, lai pārējie darba vidē uztvertu kā līdzvērtīgu spēlētāju.

«Lai strādātu par viesmīli, ir jābūt atvērtam, komunikablam, smaidīgam un pozitīvam, jāattīsta prasme būt pacietīgam, jo dažreiz ir viesi, kuri nekomunicē nevienā mums saprotamā valodā, bet klienta vēlmes ir jāsaprot. Un tajā pašā laikā jāprot nodalīt emocijas un jāmācās noturība stresa situācijās,» par savu pieredzi stāsta Anželika. Darba vide Anželikai ir starptautiska, jo ne tikai viesnīcas viesi, bet arī kolektīvs ir internacionāls.

Kāpēc šķiet, ka viss iet kā pa diedziņu? Jo Anželika sev ik pa laikam precīzi bija izvirzījusi mērķus: izvēlēties skolu ar prakses iespēju; iegūt darba tirgū nepieciešamu profesiju; prakses vietu  pārvērst par pastāvīgu darba vietu. Un jauniete dodas uz katru mazo mērķi, neatkāpjoties un sakot paldies mammai un tētim par to, ka stingri audzinājuši.

Anželika plāno pāris gadus pastrādāt šajā profesijā, bet papildus izglītoties un attīstīt prasmes, jo uzņēmums piedāvā izaugsmes iespējas.

Citiem jauniešiem viņa novēl būt patstāvīgiem savās izvēlēs, jo, pieņemot draugu izvēles, ne vienmēr varēs būt harmonijā ar sevi pašu: «Ir jānosprauž savi mērķi un jādodas to virzienā, jo neviens cits tavā vietā nepadarīs dzīvi laimīgu. Un jāpārvērtē sava brīvā laika pavadīšanas paradumi.»

Jauniešu garantija ir iniciatīva, kuras mērķis ir palīdzēt jauniešiem atgriezties izglītības iestādē vai iekļauties darba tirgū, lai mazinātos jauniešu bezdarbs un uzlabotos konkurētspēja darba tirgū. Projekts turpināsies līdz 2018. gadam, tāpēc ziemas uzņemšana notiek pēdējo reizi.

Profesijās, kuru apguvei paredzēts viens gads, uzņemšana rit līdz 17. februārim, lai jau 20. februārī sāktu mācības. Izmanto iespēju apgūt profesiju un uzzini vairāk Valsts izglītības attīstības aģentūras mājaslapā https://viaa.gov.lv.

Ilze Dreimane
pašvaldības jaunatnes lietu speciāliste
Lapas informācija atjaunota:    26.01.2017
TWITTER
Iecavas novads
28 mai
Iecavas centrā, teritorijā starp daudzdzīvokļu ēkām, izveidota jauna atpūtas zona rotaļām un sportiskajām aktivitāt… https://t.co/tPwDQqmebG