Iecavas
novads
Seko: twitter facebook instagram

Ar izaugsmes potenciālu

23.02.2017 0

Februāra Mēneša jaunieti Raiti Fomratu īsumā raksturo viens vārds - «ātrs». Ļoti ātri - tikai trīs gadus pēc treniņu uzsākšanas - viņam izdevies kļūt par valsts otro ātrāko sprinteri U20 vecuma grupā un par piekto ātrāko skrējēju pieaugušo konkurencē. Sportiskie sasniegumi viņam ļāvuši iegūt arī titulu Iecavas novada Gada sportists jaunietis 2016.   

 

Ar izaugsmes potenciālu
FOTO: Beata Logina

Vieglatlētikai un skriešanas treniņiem Raitis pievērsās tikai 2013. gadā. Uz to viņu pamudināja klases audzinātāja Antra Pāruma. Raitis ir pateicīgs audzinātājai, ka viņa spējusi saredzēt jaunieša skriešanas talantu, bet viņš atradis sev nodarbošanos, kas kļuvusi par neatņemamu ikdienas sastāvdaļu, motivē izvirzīt jaunus mērķus un tiekties pēc jauniem sasniegumiem.

«Vienmēr esmu bijis nosvērts un ļoti kluss pēc dabas, bet pēc pievēršanās sportam esmu palicis atvērtāks un komunikablāks. Treniņos esmu ieguvis jaunus draugus, sportā attīstījis savu mērķtiecību un spēju koncentrēties tam, ko daru. Tas vairojis arī manu pašapziņu,» par sportošanas ieguvumiem stāsta Raitis. «Sportā rezultāti iet uz augšu, un līdz ar to arī dzīve iet uz augšu.»

Pretī sasniegumiem jaunieti virza skriešanas talants un neatlaidīgs darbs. Treniņi notiek piecas reizes nedēļā - trīs reizes pie vieglatlētikas treneres Daces Vizules un divas reizes pie fiziskās sagatavotības trenera Valda Šusta. Lai arī dažreiz negribas, Raitis tomēr pārvar slinkumu un cītīgi apmeklē treniņus. Motivē vēlme kļūt arvien labākam un arī treniņos esošā labvēlīgā gaisotne - treneres atbalsts un saliedētā vieglatlētu komanda, ar kuru var apspriest gan nopietnas tēmas, gan arī izsmieties par savstarpēji bārstītiem jokiem.  

Raitis atzīst, ka vairāk par sacensībās iegūto vietu viņu iepriecinot izaugsme un progress, tas, ka izdevies pārspēt paša personīgo rekordu un kāpināt rezultātu. Pagaidām tas izdodoties katrās otrajās vai trešajās sacensībās. Sacensību biežums gan ir atšķirīgs. Dažreiz tās tiek rīkotas reizi mēnesī, bet, piemēram, februārī sacensību grafiks bijis ļoti blīvs - katru nedēļas nogali.

18. un 19. februārī norisinājās arī gada nozīmīgākās ziemas sezonas sacensības - Latvijas čempionāts telpās, kur Raitis skrēja 60 m (divreiz labojot savu personīgo rekordu - finālā 7,02 sek.) un 200 metru distanci, kā arī ar treniņu biedriem piedalījās 4 x 200 metru stafetē, pieaugušo konkurencē iegūstot 2. vietu.

Ja rezultāti turpinās kāpt līdzšinējā ātrumā, tad var cerēt, ka piepildīsies Raita sapnis kādreiz kļūt par Latvijas čempionu. Vēl viņš vēlētos iekļūt Latvijas izlasē un piedalīties Baltijas vai Eiropas līmeņa sacensībās. Olimpiāde pagaidām nav viņa mērķu sarakstā, lai gan iecavnieks cītīgi seko līdzi arī pasaules līmeņa skrējēju sportiskajām gaitām. Pēdējā olimpiādē Riodežaneiro par Raita favorītu kļuvis jaunais talants - kanādiešu sprinteris Andre De Grasse.

Šogad Raitim jāizpilda vēl viens svarīgs uzdevums - jāpabeidz vidusskolas 12. klase. Jaunietis atzīst, ka būtu gribējis labākas atzīmes, taču cer, ka to līmenis būs pietiekams, lai iestātos Latvijas Nacionālajā aizsardzības akadēmijā. Nākotni Raitis gribētu saistīt ar Nacionālo bruņoto spēku Militāro policiju. Šo izvēli ietekmējis tas, ka Raitim nepatīk rutīna, toties vilinoša šķiet iespēja uzturēt formā savas fiziskās spējas.

«Esmu pateicīgs klases audzinātājai, trenerei, vecākiem un draugiem par visu to, kur tagad esmu. Sports ir izmainījis mani pašu un arī manu dzīvi - tā kļuvusi daudz interesantāka. Tieši tāpēc es citiem jauniešiem varu ieteikt - ir vērts ieklausīties citu cilvēku teiktajos padomos. Arī es pats esmu atradis savu aizraušanos, citu mudināts. Tas var arī nebūt sports, bet jebkura cita lieta, kas aizrauj un sniedz gandarījumu.»

Raita trenere Dace Vizule: «Prieks, ka Raitis pa šiem gadiem ir mainījies. Ja pamatskolas laikā, kad biju viņa sporta skolotāja, bija negribīgs, pierunājams, stiepjams un velkams, tad tagad kļuvis par labāko sprinteri Iecavā un tāds, uz kuru var paļauties, centīgs un mērķtiecīgs. Ļoti gribētu, lai arī pēc vidusskolas beigšanas Raitis turpina trenēties, jo izaugsmes potenciāls viņam vēl ir.»

Klases audzinātāja Antra Pāruma: «Raitis ir ļoti patīkams puisis, kluss, mērķtiecīgs, pieklājīgs. Iepriekš ar sporta skolotāju runājām, ka vajadzētu viņu pārliecināt nodarboties ar vieglatlētiku. Man ļoti liels prieks, ka jaunietis sadzirdēja mani, noticēja savām spējām. Raitim ir dotības, lai nodarbotos tieši ar skriešanu, jo komandu sports viņam neder. Tagad sekoju līdzi Raita sportiskajiem sasniegumiem, paslavēju viņu un gandarījums ir gan viņam, gan man.»

Raita augstvērtīgākie sasniegumi:
2016. gadā 2. vieta Latvijas čempionātā junioriem 60 metru skriešanā; 2. vieta valsts junioru reitingā gan 60 metru, gan 100 metru distancē (pēc sezonas labākā rezultāta); Latvijas olim piādē 5. vieta 100 metru skriešanā pieaugušo grupā; 2017. gada februārī 4. vieta 60 m distancē Latvijas čempionātā telpās.

 

Anta Kļaveniece
Lapas informācija atjaunota:    22.02.2017
TWITTER
Iecavas novads
28 mai
Iecavas centrā, teritorijā starp daudzdzīvokļu ēkām, izveidota jauna atpūtas zona rotaļām un sportiskajām aktivitāt… https://t.co/tPwDQqmebG