Iecavas
novads
Seko: twitter facebook instagram

Savu radošumu liek lietā, būvējot robotus

29.03.2017 0

«Robotikas pulciņa izveide mūsu skolā mainīja manu dzīvi uz labo pusi - es atradu aizraušanos, kas man ļoti patīk,» teic Oskars Brauns, kurš izvirzīts par Iecavas novada mēneša jaunieti martā.

Savu radošumu liek lietā, būvējot robotus
FOTO: no Oskara Brauna albuma

Oskars mācās Iecavas vidusskolas 11. klasē un paralēli mācībām nodarbojas ar Lego robotu būvēšanu. Robotikas pulciņā Oskars sāka darboties, kad mācījās 7. klasē. Viņš ir viens no retajiem, kas izgājis pilnu pulciņa ciklu kopš tā pirmsākumiem un pašlaik ir vecākais tā dalībnieks, tādēļ nodarbībās ne tikai pats būvē un programmē, bet labprāt arī sniedz padomus jaunākajiem pulciņa dalībniekiem.

«Robežu robotu būvniecībā nav - viss atkarīgs no tā, cik tālu sniedzas iztēle. Arī tehniskās iespējas ir gana plašas,» stāsta Lego robotikas entuziasts. «Man patīk šī nodarbe, jo tā es varu izpaust savu radošumu, attīstīt programmēšanas prasmes, pacietību un neatlaidību.»

Aizrautība ar robotu būvniecību Oskaram nesusi arī panākumus. 2016. gada martā kopā ar vēl 17 dalībniekiem no Latvijas viņš devās uz Vīni (Austrijā), kur piedalījās lielākajās robotikas sacensībās Eiropā – RobotChallenge, kas pulcē robotikas entuziastus no visas pasaules. Pie godalgām iecavnieks netika, toties guva lielisku pieredzi un stimulu uzbūvēt vēl spēcīgāku robotu. Rezultāti nebija ilgi jāgaida - jau tā paša gada pavasarī Oskars Latvijas Robotikas čempionātā izcīnīja 1. vietu Freestyle (robotu izveide bez ierobežojumiem), 1. vietu Folkrace (ātrumsacīkstes trasē) un 2. vietu Lego sumo (divu robotu cīņa ringā) disciplīnā.

Šajā mācību gadā Oskars ir piedalījies divās sacensībās. Robotu kausā jaunietim neizdevās tikt pie godalgām, taču Transporta un sakaru institūta rīkotajā robotikas turnīrā «Ziemas kauss» decembrī Lego sumo disciplīnā Oskars ieguva 3. vietu, bet Folkrace disciplīnā komandā ar Danielu Spali tika pie sudraba godalgas.

Tagad rit sparīga gatavošanās pavasara sacensībām. Oskaram padomā apgreidot jeb uzlabot savu sumo robotu. «Iepriekšējās sacensībās secināju, ka mana robota vājais punkts ir spēja stāties pretī pretinieku robotu lielajām šķūrēm,» secina Oskars. «Citu robotu būvētāju stils arvien attīstās un mainās, un man jāmainās tiem līdzi, ja vēlos viņus uzveikt.»
Jaunietis skaidro, ka robotu būvē svarīgs ir gan izskats, gan tehniskā varēšana - stabilitāte, simetrija, lai konstrukcija ir izturīga un labi turas kopā. Savukārt Freestyle sacensībām viņš būvē robotu kā kreiso plaukstu ar kontrolieriem, kas vada robotu mašīnu. Interesanti, ka Oskaram labāk patīk būvēt robotus, kas izskatās pēc robotiem, bet citi tos būvē arī kā dzīvniekus, piemēram, kā suni vai kaķi.

Uz jautājumu, vai vispirms robotu idejas tiek kaut kur pierakstītas, Oskars atbild - nē, jo tas esot pārāk sarežģīti. «Vispirms ļoti dziļi pārdomāju to, ko gribu uzbūvēt, un tad ķeros pie būvniecības. Visas idejas un tehniskie risinājumi ir manā galvā.»

Gandrīz vai likumsakarīgi, ka, domājot par nākotni, Oskars sapņo par studijām Rīgas Tehniskās universitātes Robotikas fakultātē, lai kļūtu par robotikas inženieri. Lai tuvinātos sapnim, skolā Oskars lielāku uzmanību cenšas pievērt fizikai, matemātikai un informātikai. Viens sapnis gan ir daudz tuvāks - šovasar Ķīnā notiks pasaules sacensības robotikā, un iecavnieks ļoti gribētu turp doties, taču viss būs atkarīgs no gaidāmo Latvijas sacensību rezultātiem. Turēsim īkšķus!

Anta Kļaveniece
Lapas informācija atjaunota:    29.03.2017
TWITTER
Iecavas novads
28 mai
Iecavas centrā, teritorijā starp daudzdzīvokļu ēkām, izveidota jauna atpūtas zona rotaļām un sportiskajām aktivitāt… https://t.co/tPwDQqmebG