Iecavas
novads
Seko: twitter facebook instagram

Domā, uzdrošinās, dara

27.04.2017 0

«Politiskajiem procesiem es sekoju līdzi katru dienu, jo man ir jāzina, kas jauns noticis pasaulē un kāda ir situācija,» teic Eva Ķeruže, kas 21.aprīlī pārstāvēja Iecavu 7.Jauniešu Saeimā un ir izraudzīta par novada mēneša jaunieti aprīlī.

Domā, uzdrošinās, dara
FOTO: no E.Ķeružes albuma

Iecavas vidusskolas 10.b klases skolniece bija viena no 14 Zemgales pārstāvjiem 7. Jauniešu Saeimā. Piesakot savu ideju formālās un neformālās izglītības pilnveidei, iecavniece vērsa uzmanību uz Latvijas vidusskolu diploma neatbilstību Eiropas un pasaules augstskolu/koledžu standartiem.

«Manuprāt, tā ir tēma, par kuru var un vajag diskutēt, līdz notiks kādas izmaiņas. Kad biju izlasījusi visus noteikumus un deklarāciju atskaites punktus, ideja radās pavisam ātri, jo tieši Latvijas studiju iespējās es saskatu daudz problēmu, kuras netiek risinātas. Mūsdienās vairums jauniešu nespēj laicīgi izvēlēties augstskolu, kurā iegūt augstākās pakāpes zināšanas un doties uz savu mērķi. Taču ir jaunieši, kuri savas izaugsmes iespējas saskata tikai ārvalstu augstskolās vai koledžās, bet, lai tajās iekļūtu, nākas saskarties ar vairākiem būtiskiem sarežģījumiem,» skaidro Eva.

Par viņas ideju un dalību 7. Jauniešu Saeimā nobalsoja 86 atbalstītāji. Otrs Iecavas novada pārstāvis – Maksims Krutikovs, kurš kandidēja ar pārliecību, ka jāveicina lielāka jauniešu interese par Latvijas vēstures notikumiem un politiskajām norisēm, - savāca 68 balsis.

«Man vienmēr ir bijis sapnis uzzināt, kā ir būt deputāta ādā un izjust tā ikdienu,» Eva pateicas balsotājiem, kuri devuši iespēju šo sapni realizēt. «Jauniešu Saeimas pasākums bija labi organizēts un pārdomāts, to vadīja Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece. Darba kārtībā bija iekļautas apmācības, sēdes un darbības, kādas veic Saeimas deputāti. Pēc Ināras Mūrnieces pozitīvi iedvesmojošās runas nodevu svinīgo solījumu. Pēc tam piedalījos Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēdē, kuru vadīja Boriss Cilevičs. Mēs, jaunieši, spriedām par mūsdienu drošību internetā - kādi drošības pasākumi būtu jāveic pret noziedzīgām un pretlikumīgām darbībām, par autortiesībām, pirātismu un par to, ka interneta riski jāmāca bērniem jau agrīnā vecumā.

Man bija ļoti interesanti piedalīties arī otrajā sēdē, kur sprieda par visiem četriem deklarāciju projektiem. Izskatīju katru jauniešu iesniegto deklarācijas priekšlikumu; bija iespēja balsot par, pret vai atturēties par debatēs apspriestajiem priekšlikumiem. Kopumā to bija ļoti daudz, tāpēc arī katram radās savs viedoklis par vairākiem priekšlikumiem. Apstiprinātie Jauniešu Saeimas priekšlikumi tālāk tika nodoti izskatīšanai īstajai Saeimai. Man bija interesanti izzināt, spriest un domāt par katru no šiem lēmumiem. Esmu gandarīta, ka uzdrīkstējos riskēt un piedalīties nezināmajā. Tas man pavēra pilnīgi citu skatījumu, ļāva domāt kritiski, kā arī veicināja vēlmi piedalīties nākamajos pasākumos.»

Startēt Jauniešu Saeimas vēlēšanās Eva izlēmusi spontāni. Ēnu dienā iepazinusies ar meiteni, kura bija piedalījusies 6. Jauniešu Saeimas vēlēšanās un mudināja iecavnieci pieteikties. Arī sociālajos medijos un ziņās Eva pievērsusi uzmanību Jauniešu Saeimas projektam un nolēmusi izpētīt tā prasības.

Šī gada februārī iecavniece ēnoja airBaltic gaisa satiksmes dispečeru. «Konkurence bija diezgan liela, tāpēc biju patīkami pārsteigta, ka izvēlējās mani. Guvu ļoti daudz jaunas informācijas par gaisa satiksmi un tās plānošanu.» Vaicāta par nākotnes profesiju, Eva teic, ka saista to ar iespēju aktīvi komunicēt un atrasties sabiedrībā, tāpēc plāno studēt politikas zinātni. «Pasaulē ik brīdi notiek pārsteidzošas, negaidītas, labas vai sliktas darbības, par kurām cilvēki uzzina no dažādiem ziņu portāliem. Pastāvīgi esmu lietas kursā, kādi starptautiski lēmumi pieņemti, kādas svarīgas politiķu vai prezidentu tikšanās ir aizritējušas. Man ir ļoti interesanti izzināt jaunākos notikumus pasaulē un Latvijā, tas palīdz attīstīt domāšanu un izteikt savu viedokli.»

Ārpus mācību darba Eva aktīvi nodarbojos ar sportu – skrien un apmeklē basketbola treniņus. Pēdējā pusgada laikā piedalījusies jau četros maratonos un arī tagad gatavojas Latvijas lielākajam - Lattelecom skriešanas maratonam. Viņas nodarbju sarakstā ir arī muzicēšana. Brīvos brīžus jauniete mēdz pavadīt pie klavierēm - pagājušajā gadā beigusi mūzikas skolu, tāpēc cenšas nepazaudēt iemaņas un prasmes klavierspēlē. «Arī ceļošana un grāmatas ir mana sirdslieta, īpaši - ar vēsturi saistīta literatūra. Aktīvi piedalos arī ārpusskolas konkursos un pasākumos.»

Eva slavē Iecavas Jauniešu centra veikumu, jo uzskata, ka tajā darbojas «superīga komanda, kas realizē radošus, aktīvus un izglītojošus pasākumus jauniešiem un bērniem. Šie pasākumi tiek veidoti tā, lai ikvienam būtu interese tajos iesaistīties».

Saviem vienaudžiem Eva novēl uzdrīkstēties teikt, domāt un darīt, jo katrs jaunietis ir īpašs ar savu viedokli un domām: «Mudinu jauniešus nebaidīties riskēt un piedalīties konkursos un sociālos pasākumos. Katra mazā dalība un panākums konkursā vai pasākumā liks jums iepazīt sevi un dos ieguldījumu sabiedrības attīstībā.»

Beata Logina
Lapas informācija atjaunota:    27.04.2017
TWITTER
Iecavas novads
28 mai
Iecavas centrā, teritorijā starp daudzdzīvokļu ēkām, izveidota jauna atpūtas zona rotaļām un sportiskajām aktivitāt… https://t.co/tPwDQqmebG