Iecavas
novads
Seko: twitter facebook instagram

Ar skatu ārpus rāmja

29.09.2017 0

Septembrī par mēneša jaunieti kļuvusi Santa Kalvāne, Iecavas vidusskolas 12. klases skolniece, kuras mīļākā aizraušanās ir zīmēšana un gleznošana.

 

Ar skatu ārpus rāmja
FOTO: no S.Kalvānes albuma

Santa ir vistalantīgākā zīmēšanas jomā. Piecu minūšu laikā viņa spēj uzskicēt jebkura cilvēka portretu, un līdzība ir ļoti tuva realitātei,» tā par savu klasesbiedreni teic Arta Riekstiņa.

Santa mākslas skolā nav mācījusies, vienu gadu apmeklējusi gleznošanas nodarbības mākslinieku darbnīcā «Pūralāde», kur viņas skolotāji bija Jānis Jēkabsons un Andris Grudauskis. Nodarbībās galvenokārt gleznota klusā daba, un pasniedzēji vērtējuši, ka Santas darbiem ir raksturīgs perfekcionisms, tīras līnijas.

Pārsvarā savu talantu jaunā māksliniece ir izkopusi pati, un neatlaidība jau nesusi pirmos augļus. 16. septembrī D27 jeb Free Riga mākslinieku rezidenču namā Rīgā, Dzirnavu ielā 27, tika atklāta Santas gleznu izstāde «How do you see me?» jeb «Kā tu mani redzi?». D27 ir jaunākā no kustības Free Riga atdzīvinātajam ēkām, kur patvērumu radušas mākslinieku studijas un radošās darbnīcas. Ik nedēļu tajā notiek kultūras pasākumi, koncerti, izstādes, sabiedrības izglītošanas pasākumi.

Vienā no D27 telpām ir apskatāmas Santas gleznas, bet otrā - draudzenes Ievas Zepas fotogrāfijas.  Fotogrāfijās atainots, kā cilvēki slēpj savu reālo būtību un kā sabiedrība saredz cilvēku - cik viņš var būt ārēji kārtīgs un priekšzīmīgs, bet iekšēji pilnīgi cits. Savukārt Santa savās gleznās centusies parādīt, kā tas īpatnējais cilvēks savā prātā uztver visus pārējos, cik absurda viņa acīs ir pārējā sabiedrība. «Tie visi ir portreti ar savdabīgām niansēm, jo man šķiet fantastiski noķert cilvēku dažādās sejas izteiksmes. Gleznās gan esmu aizvirzījusies no realitātes, tajās ir daudz fantāzijas,» stāsta jaunā māksliniece, atklājot, ka darbi top eksperimentējot: «Ja nesanāk, sāku visu no gala, kamēr tieku līdz rezultātam.»

Nepatīk konkursa princips
Savulaik jauniete gribējusi mācīties Bauskas mākslas skolā, taču laika trūkuma dēļ uz nodarbībām nav varējusi izbraukāt. Kādu laiku zīmēšana atstāta novārtā, bet pirms aptuveni diviem gadiem Santa pie sava vaļasprieka atgriezusies. Skolas laikā biežāk sanācis tā, ka pirms mācību olimpiādēm Santa saslimusi, tāpēc atmiņā visspilgtāk palikusi piektajā klasē iegūtā uzvara skolēnu domes organizētajā zīmējumu konkursā. «Patiesībā man nepatīk gleznot, lai piedalītos konkursā vai laimētu balvas. Nepatīk pats konkursa princips, kad cilvēki sacenšas ar savu mākslu. Es daru to savam priekam, un, ja vēl kādam tas patīk, ir forši,» teic Santa.

Cilvēki savu patikšanu apliecina, arī darbus iegādājoties. Jau iepriekš pircēji atradušies divām Santas gleznām, un izstādes laikā iegādāts vēl viens. Tāpat cilvēki interesējušies par iespēju gleznas pasūtīt. Iespējams, ka arī Santas draugu mūzikas grupas topošo albumu rotās viena no viņas gleznām. Tā teikt, mākslinieciski domājoši jaunieši turas kopā, un cits citu atbalsta. Viena no Santas draugu mūzikas grupām muzicējusi arī izstādes atklāšanā.

Popularizē savu talantu internetā
Pagaidām interesenti ar jaunietes gleznām var iepazīties viņas Instagram profilā, taču tuvākajā laikā plānots izveidot arī savu interneta mājaslapu. Interneta dzīles ir demokrātiskākais veids, kā popularizēt savu talantu, jo cilvēki cits citam iesaka redzēto un dažkārt pat ir grūti apjaust, cik cilvēku darbus ierauga un novērtē. Tā Santai bijis pārsteigums par izstādes atklāšanas viesiem. Sanākuši ne tikai aicinātie draugi un paziņas, bet arī pavisam sveši cilvēki, kurus šis pasākums
ieinteresējis.

Laika gaitā, apmeklējot koncertus un izstādes, Santa iepazinusi daudz cilvēku, radušās jaunas iespējas, arī izstādes izveidošana ir viena no tām. «Skola un dzīvesvieta ir Iecavā, bet lielākā daļa manu draugu un brīvā laika pasākumu - Rīgā. Vispopulārākā izklaide ir koncerti, kas notiek dažādās vietās, tostarp jauniešu iecienītajā alternatīvās mūzikas klubā «Depo». Daudz draugu spēlē dažādās grupās, jāiet viņus atbalstīt.»

Mūzikas, dzejas un mākslas vide
Aktīvo iesaistīšanos mūzikas un mākslas norisēs Santa pamato ar vēlmi vienmēr atklāt kaut ko jaunu. Viņu piesaista alternatīvā mūzika, cilvēki, kas ar to saistīti, un atšķirīgais domāšanas veids, kas ļauj uz pasauli paskatīties no cita skatupunkta. «Draugu vidū populāra ir mūzika, dzeja un māksla, tā ir vide, kurā es jūtos kā es pati. Līdz tam esmu nonākusi pakāpeniski, izzinot, lasot grāmatas, rakstus, tiekoties ar cilvēkiem, ietekmējoties no visas sabiedrības, augot kā cilvēkam un personībai. Mani iedvesmo mūzika kā tāda, un arī kādu konkrētu personību ir grūti nosaukt, jo es iedvesmojos no visa, kas ir apkārt. No visa pa druskai izsijāju, kas man šķiet vērtīgs un kas ne. Manuprāt, jādara tas, kas patīk, un, tiecoties pēc mērķiem, nav jābaidās izkāpt no savas komforta zonas. Stāvot uz vietas, nekas nemainās. Pirmie soļi varbūt var šķist biedējoši, bet laika gaitā saproti, ka tas nemaz nebija tik traki un iespēju kļuvis vairāk.»

Ir vairākas idejas, ko Santa vēlētos darīt pēc 12. klases absolvēšanas. Viena no iecerēm - iestāties Mākslas akadēmijā, cita - attīstīt sevi valodas jomā, jo vēl viens Santas vaļasprieks ir dzejas rakstīšana. «Lai arī kāda būs izvēle, tas noteikti būs māksliniecisks virziens,» ir pārliecināta mēneša jauniete. Sarakstītās dzejas rindas Santa vēl nekur nav publiskojusi, pagaidām tās lasījuši tikai pāris cilvēki. «Dzejas rindās tiek ieliktas pārdomas un izjūtas. Tas ir tāpat, kā ar gleznošanu. Cilvēkam ir vajadzīgs veids, kā savas izjūtas izpaust uz āru, jo nekā nedarīšana nozīmē stagnēt. Tikai atbrīvojoties no kaut kā, vietā var rasties kas jauns.»

Neizšķīst sīkumos
Savas dzīves laikā Santa gribētu izdot vismaz vienu grāmatu un izveidot vismaz vienu augsta līmeņa mākslas izstādi, kurā cilvēki novērtē - tā tiešām ir māksla. «Manuprāt, māksla var būt jebkas, taču tam jābūt ar ietvertu domu, tādam, kas skatītājiem ļauj savilkt paralēles ar savu dzīvi, ļoti personiskam.» Santas mīļākais mākslinieks ir Lucas David, kas pārsvarā veido slavenu cilvēku portretus, taču tie nav izskaistināti, drīzāk dramatiski pārspīlēti.

Domājot par nākotni, mēneša jauniete sevi cenšas attīstīt jomās, kas pašai visvairāk patīk - gleznošanā un dzejas rakstīšanā: «Citu vaļasprieku man īsti nav. Negribu izšķīst sīkumos, bet mērķtiecīgi virzīties uz priekšu savās izvēlētajās jomās.» Citiem jauniešiem Santa vēl uzdrīkstēties, izmēģināt kaut ko jaunu. «Dzīvojam mazā pilsētā, kur cits citu teju pazīst, tāpēc es ieteiktu censties atklāt kaut ko arī ārpusē, jo tur ir daudz vairāk, nekā redzam šeit. Pārējā pasaule ir tik plaša, tomēr tik sasniedzama, tajā ir tik daudz, ko redzēt, tāpēc nevajadzētu sevi ierāmēt vienā vietā,» tā Santa.

Anta Kļaveniece
Lapas informācija atjaunota:    28.09.2017
TWITTER
Iecavas novads
28 mai
Iecavas centrā, teritorijā starp daudzdzīvokļu ēkām, izveidota jauna atpūtas zona rotaļām un sportiskajām aktivitāt… https://t.co/tPwDQqmebG