Iecavas
novads
Seko: twitter facebook instagram

Savā vecumā pārsteidz ar briedumu

30.10.2017 0

Oktobrī par mēneša jaunieti kļuvusi Renāte Estere Liepiņa. Iecavas vidusskolas 9. klases skolniecei novembrī paliks 15 gadi, taču savā vecumā jauniete ir veiksmīgi iesaistījusies skolas debašu klubā, labprāt organizē dažādas klases aktivitātes un attīsta savas prasmes, darbojoties Iecavas Jauniešu centrā.

 

Savā vecumā pārsteidz ar briedumu
FOTO: no Renātes albuma

Septembrī viņa spēra soli tālāk ārpus savas komforta zonas, kā brīvprātīgā iesaistoties pasākumā Rīgas konference 2017. Tas ir viens no vadošajiem ārpolitikas un drošības politikas forumiem Baltijas jūras reģionā, un to organizē Latvijas Transatlantiskā organizācija (LATO), Latvijas Republikas Aizsardzības un Latvijas Republikas Ārlietu ministrija. Piedalīties šādā pasākumā Renātei ļāva labās angļu valodas zināšanas un lielā atbildības sajūta par uzticēto pienākumu.

«Kā palīgs konferences organizēšanā Renāte pārsteidza ar savu briedumu, viņa pēc labākās sirdsapziņas pildīja savus pienākumus un bija ļoti motivēta palīdzēt arī vairāk, nekā prasīts. Ļoti novērtēju Renātes precizitāti, punktualitāti, motivāciju, izpalīdzību un vēlmi iesaistīties. Renātei novēlu drosmi, jo esmu pārliecināta, ka neviens mērķis nebūs viņai nesasniedzams, tikai dažreiz ir jābūt drosmīgam, lai sapņotu pat par neiespējamo,» jaunieti raksturo Līga Mežāka, brīvprātīgo koordinatore LATO.

«Sākumā man bija liels uztraukums, ka esmu visjaunākā un vai man viss sanāks, taču beigās viss izvērtās ļoti labi, jo cilvēki, kas nāca reģistrēties, bija jauki. Arī sastrādāties ar koordinatoriem un citiem brīvprātīgajiem bija viegli, jo visi bija ļoti atsaucīgi un laipni. Aizraujoši, ka izdevās redzēt Latvijā ievērojamas personības - prezidentu Raimondu Vējoni un eksprezidenti Vairu Vīķi-Freibergu. Uzskatu, ka tā bija fantastiska pieredze, tāpēc priecājos, ka pārvarēju savas bailes.

Paldies Jauniešu centra Ilzei, kas man par šo iespēju pastāstīja, kā arī visiem, kas atbalstīja un teica, ka vajag piedalīties, it īpaši tētim un pārējai ģimenei. Kad saņēmu apstiprinājuma e-pastu, tik ļoti priecājos, pat nevarēju līdz galam noskatīties X faktora 1.raidījumu. Pirms konferences vairākas reizes devos uz brīvprātīgo mācībām, kur pastāstīja, kas būs jādara. Noteikti piedalīšos arī nākamgad.»

Klusā pele un debates
Renāte atzīst - vēl pirms trim gadiem bijusi ļoti klusa, nekad nebūtu pat iedomājusies, ka var pieteikties darbam starptautiskā konferencē, kur angļu valodā jārunā ar tik daudziem cilvēkiem. Par savu izaugsmi viņa ir pateicīga debašu klubam, kur apgūta prasme izteikt savu viedokli, komunicēt ar svešiem cilvēkiem, kā arī Jauniešu centram, kas Renātei piedāvājis jaunas iespējas. «Debašu klubs un Jauniešu centrs lielā mērā mani veidojuši par to, kas tagad esmu,» teic Renāte.

Jau 7.klasē jauniete vēlējusies iesaistīties debašu klubā, jo sapratusi, ka nākotnē komunikācijas prasmes būs ļoti nepieciešamas. Tajā laikā nomainījusies angļu valodas skolotāja, ar klasi sākusi strādāt Vita Lauciņa-Veinere, kas ir arī debašu kluba vadītāja. «Nezinu kā, bet viņa saskatīja manī potenciālu un uzaicināja piedalīties - uzminēja manas vēl skaļi neizteiktās domas.»

Izaicinājums
Augustā Renāte kopā ar Ilzi Dreimani un Dārtu Ušacku piedalījās Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras rīkotajā festivālā «Projektu nakts 2017», lai uzkrātu pieredzi un padomus savu ideju īstenošanai. Renāte vēlas Iecavā organizēt zīmju valodas mācību kursus, lai atvieglotu vājdzirdīgo cilvēku iesaisti sabiedrībā. Ierosme radusies, jo Renātes jaunākais brālis ir vājdzirdīgs. «Pati zīmju valodas pamatprincipus apguvu Rīgā, taču uzskatu, ka to vajadzētu mācīt ikvienā skolā, lai ikviens vismaz pamatprasmju līmenī spētu sarunāties ar vājdzirdīgiem cilvēkiem. Liels izaicinājums, bet mūsdienās aktuāli.»

Nākotnes sapņi
«Neuzskatu sevi par ļoti sportisku cilvēku, taču man ļoti patīk un padodas matemātika, angļu valoda, ģeogrāfija, ķīmija. Pašreiz esmu pieteikusies apmaiņas programmai, jo 10. klasē ļoti gribētu aizbraukt uz ASV. Vispirms gan jāiztur liels atlases konkurss. Tos, kas izturēs priekšatlasi, aicinās uz klātienes intervijām, un pēc tam, decembrī, paziņos rezultātus. Braucienā vēlos iegūt pieredzi, jaunu skatījumu uz dzīvi, paplašināt redzesloku, iepazīt cilvēkus, kultūru un izglītības sistēmu. Amerika jau sen, sen kopš bērnības mani ir interesējusi, tāpēc, ja šāda iespēja ir, tā jāizmanto. Vismaz jāmēģina.

Esmu daudzpusīga, man interesē jurista vai advokāta darbs, kā arī tulkotāja vai korektora profesijas. Man patīk rakstīt un patīk darīt to pareizi. Vēl jau mācīšos vidusskolā un man būs laiks kārtīgi apdomāties, kuru no jomām izvēlēties.»

Raksturs, draugi un brīvais laiks
«Esmu mērķtiecīga, nepadošos, kamēr nepanākšu to, ko esmu paredzējusi. Varbūt arī spītīga, jo, ja esmu kaut ko ieņēmusi galvā, ir grūti mainīt manas domas. Man ir daži ļoti tuvi draugi, jo esmu izvēlīga - man nevajag kuru katru, bet tādu, uz kuru var paļauties, lai ir savstarpēja saikne un varam viens otru atbalstīt. Pašlaik brīvā laika ir ļoti maz, jo ir aktīva debašu sezona.

Rudens brīvlaikā man būs labi ja divas brīvas dienas. Pirmdien iešu uz skolu gatavoties bioloģijas olimpiādei, otrdien gatavošos debatēm, tad divas brīvdienas, bet piektdien ar debašu klubu dosimies uz Baltkrieviju. Ja brīvais laiks tomēr atliek, man patīk lasīt grāmatas un pavadīt laiku pie datora, iet ārā ar draugiem. Patīk slidot un peldēt, lai gan Iecavā ir maz iespēju to darīt. Viena no pēdējā laika mīļākajām grāmatām ir sērija «Prinča līgava» - izteikta meiteņu lasāmviela. Pagaidām esmu izlasījusi četras, gaidu, kad nāks klajā piektā sērijas grāmata. Tāpat gribētu izlasīt «Bada spēles», jo ļoti patika filmas, un romānu «Sirēna», ko nesen iegādājos, bet gaidu kādu skaistu, mierīgu vakaru, kad nav jādomā par mācībām, lai varētu dzert tēju un pilnībā nodoties grāmatas lasīšanai.»

Personības izaugsmes virzītāji
«Skolotāji man devuši zināšanas, emocionālo un garīgo izaugsmi. Skolā pavadām trešdaļu savas dzīves. Man ļoti patīk Iecavas vidusskola, jo skolotāji ir gudri un pietiekami stingri, lai neļautu mums izlaisties. Visu cieņu viņu pacietībai un stiprajiem nerviem. Īpašs paldies Vitai Lauciņai-Veinerei par atbalstu; nebrīnos, ka viņa izvirzīta titulam Iecavas Gada cilvēks, kā arī klases audzinātājai Pārslai Ratkui par drošības sajūtu, ko viņa sniedz visam klases kolektīvam.

Tētis man ir ieaudzinājis apņēmību un neatlaidību, jo pats ir tāds, vienmēr visu izdara līdz galam. Viņš ir fantastisks cilvēks un mans iedvesmas avots. Mamma ir ļoti gudra, ieaudzinājusi manī stabilitātes sajūtu un apziņu, ka zināšanas ir liela vērtība. Ar vecākiem man ir ļoti paveicies, jo viņi mani vienmēr atbalsta. Tas ir arī viņu nopelns, ka esmu pamanīta un kļuvusi par mēneša jaunieti.»

Mūsdienu jaunieši
«Ejot pa skolas gaiteni, var novērot, ka gandrīz visi jaunieši sēž telefonos. Varbūt tas ir tāpēc, ka vēl nav atraduši savas īstās intereses, jo šis ir laiks, kad vēl cenšamies apjaust, kas mēs īsti esam un kas mums patīk. Ir jaunieši, kas atrod ātrāk, citi vēlāk. Interesējošas nodarbes atrod tie, kuri meklē un nebaidās. Galvenais ir mēģināt un nepadoties. Ja vienreiz nesanāk, jāmēģina vēl. Ja neko nedarīsi, neko arī nesasniegsi. Ja nebūtu pamēģinājusi debatēt, kā es uzzinātu, ka man tas patīk un padodas.»

Novēlējums sev
«Vispirms vēlos tikt apmaiņas programmā, bet kopumā jāturpina sevi attīstīt, vēl vairāk jācenšas, jāpārvar slinkums, jādara un jāmācās.»

Anta Kļaveniece
Lapas informācija atjaunota:    30.10.2017
TWITTER
Iecavas novads
28 mai
Iecavas centrā, teritorijā starp daudzdzīvokļu ēkām, izveidota jauna atpūtas zona rotaļām un sportiskajām aktivitāt… https://t.co/tPwDQqmebG