Iecavas
novads
Seko: twitter facebook instagram

Pierādīt sev, ka es varu

27.11.2017 0

Novembrī par mēneša jaunieti kļuvusi Jolanta Jurāne, Iecavas vidusskolas 11.a klases skolniece, kas brīvajā laikā aktīvi darbojas jaunsardzē. Skolas biedri par Jolantu teic - smaidīga, jauka, izpalīdzīga un patriotiska meitene.

 

Pierādīt sev, ka es varu
FOTO: Anta Kļaveniece un no J.Jurānes albuma

Jolanta stāsta, ka jaunsardzē darbojas jau trešo gadu. Piekritusi draudzenes aicinājumam, jo vajadzējis ar kaut ko aizpildīt brīvo laiku. Par sportu intereses nebija, sākumskolā aizsāktā dejošana vairs nešķita saistoša, vajadzēja kaut pamēģināt, un darbošanās jaunsardzē Jolantai uzreiz iepatikās. Pirmais, kas iedrošināja iesaistīties, bija komandieris Dainis Kravals. Viņa komunikācijas prasmes un atvērtība liek jauniešiem nevis saspringt, bet justies brīvi un atraisīti, novērojusi Jolanta.

«Darbojoties jaunsardzē, man ļoti patīk dažādās aktivitātes, kas sniedz vajadzīgo adrenalīna devu. Man pat iepatikās sports, lai arī pirms tam nebiju ar to saistīta. Darbošanās jaunsardzē man šķiet daudz aizraujošāka, nekā kādā citā interešu izglītības jomā. Ir gan bijuši lūzuma momenti, kad ir grūti un liekas, ka vairs kaut ko nespēj, bet ir jāspēj saņemties. Ja dari to, kas patīk, tad grūtības paciest un tikt tām pāri ir vieglāk. Tieši tādēļ jauniešiem ir svarīgi atrast tieši savu aizraušanos, jo tad ir lielāka motivācija sevi pilnveidot, tiekties pēc iecerētā, saņemties un izdarīt.»

Jolanta stāsta, ka atmiņā visspilgtāk palikusi sezonas noslēguma nometne, kas tiek organizēta vasarā. Trīs dienas jaunsargi dzīvo mežā, teltīs, un nometnes laikā tiek organizēti dažādi pārbaudījumi, lai katrs var apzināties savas spējas un izaugsmes līmeni, mācīties no savām kļūdām. Pārbaudījumu laikā jaunieši piedalās biatlonā, orientēšanās sacensībās, peintbolā, nakts patruļā, risina dažādus āķīgus uzdevumus. Tos, kas jaunsardzē darbojas jau vairākus gadus, kopīgās aktivitātes ir saliedējušas un jaunieši kļuvuši par draugiem arī ikdienā.

Par saviem nākotnes plāniem Jolanta vēl īsti nav izlēmusi, taču zina, ka gribētu darboties tikpat aktīvi kā jaunsardzē. Pēc vidusskolas viņa, iespējams, izvēlēsies studēt Latvijas Nacionālajā aizsardzības akadēmijā vai Policijas akadēmijā.

Jolanta atzīst, ka jaunsardze ir mainījusi arī viņas raksturu. Pēc draudzenes teiktā, Jolanta kādreiz bijusi meitenīga meitenīte, bet tagad kļuvusi noteiktāka, izlēmīgāka, zina, ko vēlas. Arī jauniete pati teic, ka ir vairāk pieaugusi, izteiktāka kļuvusi viņas pienākumu apziņa.

Jaunsardzes nodarbības notiek divas reizes nedēļā: vienā tiek papildinātas teorētiskās zināšanas, bet otrā - uzlabotas jaunsargu fiziskās prasmes. Dažkārt pēc jauniešu vai komandiera iniciatīvas brīvdienās tiek organizētas orientēšanās sacensības. Savienot savas aktivitātes jaunsardzē ar mācībām skolā Jolantai izdodas ļoti labi, jo viņas vidējā atzīme ir krietni virs 7.

Par vienu no viņas mīļākajiem mācību priekšmetiem pēdējo pāris gadu laikā kļuvis sports. «Salīdzinot ar laiku pirms diviem gadiem, situācija ir krietni citāda. Kādreiz bija grūti noskriet pusi no stadiona apļa, bet tagad varu noskriet arī piecus. Trenējoties un darot rezultāti ir krietni auguši. No šī var secināt, ka ikviens var kaut ko sasniegt. Galvenais ir gribēt.»

«Katram cilvēkam ir kaut kas, ko viņš vēlas vai nevēlas darīt. Es iesaku jauniešiem būt aktīviem, lai atrastu savu sirdslietu, savu aizraušanos. Vienam tā būs jaunsardze, kādam citam debates vai kaut kas cits. Darot un piedaloties, braucot uz pasākumiem, var gūt tikai pozitīvu pieredzi, jaunas zināšanas un draugus. Pēc tam ir, ko atcerēties. Tas ir daudz labāk, nekā pēc tam nožēlot, ka laiks ir pagājis, bet nekas nav izdarīts.

Ikviens cilvēks dzīvē var atrast nodarbošanos, kas viņam ir tuva. Es nesaprotu tos cilvēkus, kas sēž mājās un neko nedara, lai gan pirms pāris gadiem pati tāda biju. Daudzi baidās pat mēģināt, taču saprast, izdarīt secinājumus, vai tas ir tavs, var tikai mēģinot un darot. Prieks, ka mūsu klasē daudzi ir atraduši savu aizraušanos - sports, debates, mūzikas skola, dejas - praktiski visiem ir kaut kas, ko darīt. Tas kā cilvēkus mūs padara interesantākus citiem, redzesloks kļūst plašāks.»

Viens no jaunsardzes uzdevumiem ir veicināt patriotismu. «Mani vecāki nav ļoti patriotiski, bet, darbojoties jaunsardzē, es sāku aizdomāties par to,» stāsta Jolanta. «Nopietnāk uztveru un izjūtu cieņu pret tiem, kas ar savu rīcību veicinājuši, lai mēs varam dzīvot brīvā valstī, vairāk novērtēju mūsu dabas bagātības un skaistumu. Agrāk par to nedomāju.»

Jautāta par nākotnes mērķiem, mēneša jauniete teic: «Pašlaik man nav tāda liela dzīves mērķa, bet ir mazi mērķi, ar kuriem es gribu pieradīt pati sev, ka es varu. Piemēram, sacensībās panākt, ka ar katru reizi mani rezultāti uzlabojas. Lai pēc tam ir gandarījums, nevis nožēla, ka es taču varēju labāk. Es neesmu cilvēks, kas var visu, taču pakāpeniski cenšos uzlabot savas spējas jomā, kas man patīk.»

Anta Kļaveniece
Lapas informācija atjaunota:    27.11.2017
TWITTER
Iecavas novads
28 mai
Iecavas centrā, teritorijā starp daudzdzīvokļu ēkām, izveidota jauna atpūtas zona rotaļām un sportiskajām aktivitāt… https://t.co/tPwDQqmebG