Iecavas
novads
Seko: twitter facebook instagram

Projekta trešā pietura - Bulgārija

06.11.2008 0

Iecavas pirmsskolas izglītības iestāde «Cālītis» turpina Comenius skolu partnerības projekta «Māla izmantošana radošajā izglītībā pirmsskolā» realizāciju Eiropas Savienības Mūžizglītības programmā no 2007. līdz 2009.gadam.

Aija Goldmane (no kreisās), Valda Liekne, Dace Masele un Ingūna Lāce pie Belogradčikas klintīs iebūvētā cietoksņa.No 21. līdz 27.oktobrim partnerības vizīte notika Bulgārijā, kur ieradās grupas no Turcijas, Spānijas un mēs - no Latvijas. Mūsu partnerības pirmsskolas izglītības iestāde ir Bulgārijas pilsētā Vidinā, kurā ir 14 bērnudārzu. Vidina ir liela, skaista, sakopta pilsēta ar aptuveni 1,5 miljoniem iedzīvotāju. Gar pilsētu tek upe Donava, bet Donavas otrā krastā tālumā var saskatīt Rumāniju.

Bulgārijā mēs visi bijām ļoti gaidīti. Pārdomāti bija izveidota aktivitāšu programma. Projekta sapulcē katras valsts prezentācijā guvām ieskatu par valsti, bērnudārzu, pirmsskolas izglītības sistēmu, par darbu ar mālu. Interesanti bija vērot, ka turku kolēģi pārņēmuši citu valstu pieredzi, arī mūsējo, un bērni ir sākuši mālu apstrādāt arī ar rociņām, to mīcot, rullējot, veidojot dažādas figūras, jo līdz šim viņi strādāja tikai ar virpu un darbu ar mālu bija sākuši saistībā ar šo projektu.

Radošās nodarbības pilsētas svētkos.No līdzatvestajiem bērnu darbiņiem uz vietas izveidojām izstādi, lai vērotu, priecātos, pārņemtu pieredzi - fotoaparātu zibspuldzes zibēja vien... Bulgāru bērni daudz apglezno mālu, piemēram, baltā māla dzīvnieku figūras, kā arī izmanto dažādus materiālus dekorēšanā.


Interesanti bija apmeklēt bērnudārzus; skatījām četrus. Uzņemšana bija ļoti sirsnīga - pie ieejas durvīm mūs sagaidīja tautas tērpos ģērbti bērni ar sālsmaizi; skolotājas - laipnas un smaidīgas. Bērnudārzos strādā pēc valsts vienotas pirmsskolas izglītības programmas. Atbilstīgi programmai un bērnu vecuma grupai mācību nodarbībās izmanto grāmatas - darba burtnīcas, kas ir vienādas visos bērnudārzos.


Joprojām grupiņās kopā ar mūsdienīgām rotaļlietām sadzīvo senāku laiku lietas: mēbeles, lelles, didaktiskās rotaļlietas, kokā griezti pasaku tēli. Daudz redzējām bērnu veidotus darbus no dabas materiāliem. Ar sajūsmu vērojām notiekošo ceļu satiksmes drošības apguvei iekārtotajā laukumā kāda bērnudārza iekšējā pagalmā. Tur bērni, skatoties uz luksoforiem un ceļa zīmēm, braucot mašīnās, ar motocikliem un šķērsojot ielas kā gājēji, trenējās ievērot noteikumus.
Iepazinām bulgāru kultūru, apmeklējot pasākumus, kas bija veltīti pilsētas svētkiem un bērnudārza 35 gadu jubilejai, - skolēnu koncertu, bērnudārza jubilejas koncertu, kurā piedalījās visi bērnudārza audzēkņi, arī paši jaunākie, folkloras grupas «Donava» un simfoniskās mūzikas koncertus.


Viesojāmies divās pilsētās - Vidinā un Belogradčikā - un katrā tikāmies ar pašvaldības mēru. Runājām gan par savu projektu, gan guvām informāciju par pilsētu, tās attīstību. Belogradčikā devāmies apskatīt kalnu cietoksni, pasakaino Magura stalaktītu alu. Vienā no alas zālēm - koncertzālē - katra grupa dziedāja savas valsts tautasdziesmas.

Projekta dalībnieki pie pašvaldības ēkas Vidinā.Par mūsu projektu interesējās arī valsts televīzija, intervējot projekta koordinatoru Eminu Doganu un katras valsts projekta vadītāju. Valda Liekne, projekta vadītāja no Iecavas, pastāstīja par Latviju un latviešu iespaidiem Vidinā.

Projekta noslēgums būs nākamā gada maijā Latvijā, mūsu bērnudārzā «Cālītis». Projekta aktivitātēs iesaistīsim arī vairākas rajona pirmsskolas izglītības iestādes. Sagatavojot aktivitāšu programmu, darāmā būs daudz. Jau laikus domāsim par pasākumiem katrai dienai, ko projekta partneri pavadīs Latvijā. Lai mums visiem veicas!

Ingūna Lāce
PII «Cālītis» vadītāja
Lapas informācija atjaunota:    17.12.2014
TWITTER
Iecavas novads
19 sep
👉 Atbalsti savējos, nobalso par energoefektīvu ēku Iecavas novadā - privātmāju “Liepalejas”! https://t.co/RqWYY0prgE