Iecavas
pilsēta un pagasts
Seko: facebook instagram

Pirms Venēcijas biennāles gleznu «Varavīksne» uzmirdz mājās

19.03.2019 0

18. martā Iecavas kultūras namā tika atklāta Tatjanas Paļčukas-Rikānes jeb Tatyana Palchuk (mākslinieces pseidonīms) gleznu izstāde «Varavīksne».

 

Pirms Venēcijas biennāles gleznu «Varavīksne» uzmirdz mājās
FOTO: Beata Logina

Tatjana ir strikti nolēmusi katru darba cēlienu noslēgt ar izstādi mājās, Iecavā. 15 gados, kopš gleznotāja dzīvo šeit, viņa Iecavu un iecavniekus ir iemīlējusi un jūt, ka arī pretī saņem to pašu.

Izstādē apskatāmas pēdējos gados radušās klusās dabas. Gleznu vadmotīvs – dzīvās un nedzīvās dabas vienotība šai pasaulē. Skatītāji novērtējuši izstādi kā fantastisku, veltot mākslas darbiem tādus apzīmējumus kā skaisti, stilīgi, moderni, drosmīgi, eleganti, talantīgi, graciozi, burvīgi.

«Taņa mākslā nav daudzražotāja,» izstādes atklāšanas pasākuma viesiem atgādināja gleznotājas vīrs un mākslas aģents Pēteris Rikāns. «Viņa ir tāda māksliniece, kādi dzīvoja 16.-19. gadsimtā, kad gleznotājs vai nu saņēma pasūtījumu, vai pats kaut ko izdomāja un radošais process nebija tāds: no rīta pamostos, pie manis atnāk iedvesma, un vakarā divi šedevri gatavi.

Taņa visu dara pakāpeniski. Vispirms izdomā tēmu, pēc tam ir daudz dažādu skiču, tiek lietotas arī fotogrāfijas un dators. Domu process ilgst no pāris mēnešiem līdz pat vairākiem gadiem. Ja divos mēnešos izdodas vienu bildi uzgleznot, tad tas ir daudz. Varbūt tāpēc viņa nav tik populāra, jo pasaules mākslas tirgum vajag preces. Lai sanāktu bizness, jāražo daudz. Bet šāds mākslas veids ir retums.

15 gadus, kopš esam kopā, cīnos, lai mākslinieces darbus izvestu pasaules arēnās. Tas ir ārkārtīgi grūti, jo tikpat kā neviens nezina, kas ir Latvija. Taču nu jau atpazīstamība ir iegūta. Un ceram sagaidīt to dienu, kad Iecava Taņai varēs piešķirt savu Goda pilsoņa nosaukumu,» sacīja mākslinieces dzīvesbiedrs.

Pēdējos gados Taņa ir piedalījusies daudzos starptautiskos konkursos, izstādēs un saņēmusi vairākas nozīmīgas starptautiskas balvas. Tā kā māksliniece vislielāko atzinību un popularitāti ir ieguvusi daiļo mākslu mekā Itālijā, tad vislielākais balvu birums ir no dažādām starptautiskām mākslas organizācijām, kuru saknes ir tur.

Itāļu starptautiskā mūsdienu mākslas organizācija «MUSA International Art Space» ir uzaicinājusi Tatjanu piedalīties 58. Venēcijas mākslas biennālē. Izstādes nosaukums ir «Woman's Essence», un tā notiks vienā no oficiālajiem Venēcijas biennāles paviljoniem (Palazzo Zenobio) no 12. līdz 19.maijam. Izstādes kuratore, itāļu mākslas zinātniece, prof. Laura di Trapani ir atlasījusi esenci no pasaules mūsdienu sieviešu mākslas spilgtākajām pārstāvēm, tādā veidā uzsverot sieviešu radītās mākslas augošo nozīmi mūsdienu tēlotājmākslā. Vienlaikus Tatjanai piešķirta WAA Woman Art Award 2019 balva.

Gleznu autore pateicās izstādes atklāšanas viesiem, draugiem, kaimiņiem un kultūras nama kolektīvam, bet visvairāk – savam vīram Pēterim, kurš nenogurstoši pilda mākslinieces aģenta pienākumus: «Ja ne viņš, es te nekad nebūtu! Es būtu Rīgā pazīstama, laba māksliniece. Aģentam ir liela nozīme. Sagaidot 60 gadu jubileju, ar izstādi apbraukājām visu Latviju. Viņš parūpējās, lai gleznas tiktu izstādītas no Ventspils līdz pat Rēzeknei. Pasaulē neviens mani nezinātu, ja nebūtu Pētera ieguldījuma. Cilvēks var brīnišķīgi gleznot, bet viņu nezinās, ja nestrādās aģents, kas šos gleznojumus popularizē.»

Izstāde «Varavīksne» Iecavas kultūras namā ir apskatāma darba dienās no plkst.10 līdz 17. Iecavniekiem jāizmanto šī priekšrocība, jo tuvākajā laikā nav plānots gleznas izstādīt vēl kaut kur citur Latvijā.

 

Fotogalerija:
Beata Logina
Lapas informācija atjaunota:    20.03.2019