Iecavas
pilsēta un pagasts
Seko: facebook instagram

Krāsainā Zemgale

05.05.2022 0

14. maijā Dzimtmisas muižā notiks Tradicionālās kultūras, izglītības un amatniecības biedrības JUMALA rīkots Ģimeņu pasākums, kas tapis sadarbībā ar biedrību Dzimtmisas muiža un piesaistot SIF Valsts ģimeņu atbalsta programmas līdzekļus.

Krāsainā Zemgale

Ieraudzīt plaukstošo dabu - lapas, ziedus, to krāsas un veidus - pavasaris ir laiks, kas tas visspilgtāk top redzams. Dabas uzplaukums. Ieraudzīt dabas brīnumainību un mācīties pašiem savus talantus atvērt - uzplaukt pašiem kā puķēm un ziedošiem kokiem, būt šai laikā kopā ar vistuvākajiem - ģimeni.

Maija vidus ir krāšņs laiks. To šopavasar mācīsimies ieraudzīt un svinēt Dzimtmisas muižas ābeļdārzā, kur ziedošu un lapojošu augu krāsas pašas nāk virsū un pāri.

No plkst. 12.00 līdz 15.00 varēsim darboties daudzveidīgās mākslas darbnīcās, klausīties stāstus un zīmēt, gleznot, izrakstīt. Mākslinieki, kuri strādā ar krāsām, un viņu padarītais ir veids, kā dabu ieraudzīt citādi, kā ieraudzīto uzlikt uz papīra vai audekla. Katram pašam sevī atrast un ieraudzīt mākslinieka, krāsu burvja dotības, būs iespēja šai brīnumainajā dienā - darboties ar akrilkrāsām kopā ar Aivu Linkeviču, uzzīmēto dabūt uz papīra vai auduma citā veidā - uzdrukāt - mācīs Anda Sproģe, gleznot ar augu sulām un radīt dzīvu augu nospiedumu mākslu varēsiet kopā ar Intu Paulsoni. Ieraudzīt latviešu tradicionālo rakstu krāsainību palīdzēs Iveta Seimanova, savukārt to, kā krāsainos ziedus un zāles iepīt vainagos un vītnēs, ar ko rotāties pašiem un pušķot māju, ierādīs Elīna Kūla-Braže. Vizualizācija – acuskata loma pasaulskata veidojumā – dizainers Andrejs Broks.

Bet dienai pārejot pēcpusdienā, no pulksten trijiem pēcpusdienā svinēsim tradicionālos tautas Vasarassvētkus kopā ar folkloras kopām Laukam pāri no Ceraukstes un Skandinieki no Rīgas. Vasarassvētki ir īpaši svarīgi jaunajām meitām, kuras šai laikā saņem dzimtas sievu un visas kopienas svētību, zināšanas un atbalstu, jo sākas viņu patstāvīgais dzīves ceļš. Senajā sabiedrībā tas bija laiks, kad meitenes lika galvā vainagus un deva zīmi pārējai sabiedrībai, ka gatavas iziet tautās. Mūsdienu sabiedrībā, lai arī esam mazliet citādi, tomēr, Vasarassvētki ar savu jaunās dzīves dvesmu dod daudz prieka un vēlmes svinēt. Tas ir izlaidumu laiks. Pilngadības svētki. Dabā tuvojas pilnzieds. Ar mums kopā varēsiet šos svētkus nosvinēt, - mēs daudzināsim labo likteņlēmēju Laimu un Saules gaismu, pušķosim un apdziedāsim vienu no tradicionālajiem sievišķajiem kokiem, bērziņu. Kursim guni un gatavosim pantāgu, ko šais svētkos, atšķirībā no vīrišķajiem Ūsiņiem, cep tikai sievas un pieaugušās meitas. Būs daudz skanīgu pavasara dziesmu - rotāšanu un gavilēšanu, būs greznas un arī jautras dejas, ko ikkatra varēs apgūt un dejot ar visiem kopā.

Gunta Saule
projekta vadītāja
Lapas informācija atjaunota:    05.05.2022