Iecavas
novads
Seko: twitter facebook instagram

«Mazās pašvaldības varat apvienot, bet Iecavu neaiztieciet!»

14.06.2019 0

13. jūnija vakarā Iecavas kultūras namā notika publiskās apspriešanas sapulce jautājumā «Vai Jūs atbalstāt Iecavas novada kā patstāvīgas Latvijas Republikas administratīvās teritorijas saglabāšanu?».

«Mazās pašvaldības varat apvienot, bet Iecavu neaiztieciet!»
FOTO: Beata Logina

Sanāksmē piedalījās Iecavas novada iedzīvotāji, vairāki novada domes deputāti un domes priekšsēdētājs Aivars Mačeks, kā arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) Reformu nodaļas vadītājs Arnis Šults.

Sapulci varēja vērot sociālā medija Facebook tiešsaistē; interesentiem ir iespēja to noskatīties ierakstā Facebook Iecavas novada kontā.

Sapulci atklāja domes priekšsēdētājs: «Mēs negribam dzīvot sliktāk, bet tā būs, ja mūs pievienos Bauskas novadam. To secinājām arī pēc tikšanās ar VARAM ministru Juri Pūci 12. jūnijā Bauskā.

Pagaidām viss, ko VARAM piedāvā, ir skaitļi un statistika. Taču ne jau tas interesē mūsu novada iedzīvotājus. Ir nepieciešami argumenti, kas patiesi varētu apliecināt, ka pēc reformas īstenošanas dzīves apstākļi novadā uzlabosies.»

A. Mačeks ir pārliecināts, ka Iecavas novads ir pašpietiekams un uz attīstību vērsts. Tāpat arī pakalpojumu pieejamība ir laba, un to negribētos zaudēt. Savus vārdus viņš apliecināja ar prezentāciju, kurā pēc vairākiem rādītājiem (teritorijas attīstības līmeņa indeksa, izglītojamo un iedzīvotāju skaita novadā, budžeta,darbaspēka migrācijas, izmaksām uz vienu izglītojamo u.c.) Iecavas novads tiek salīdzināts ar kaimiņu novadiem – Bauskas, Rundāles un Vecumnieku.

Vairāki rādītāji ņemti no VARAM sagatavotā dokumenta «Pašvaldības profils – apvienotais Bauskas novads». Tajā teikts: «Ja izdotos atbilstoši VARAM priekšlikumam apvienot Bauskas, Iecavas, Vecumnieku un Rundāles novadu, tad, kopīgi nodrošinot iedzīvotājiem publiskos pakalpojumus, ne tikai varētu celt to kvalitāti un daudzveidību, bet lielāku resursu atvēlēt arī ceļu sakārtošanai, tādējādi mazinot problēmas ar lielāko centru sasniedzamību».

Tāpat dokumentā norādīts, ka 39,8% Iecavas novada iedzīvotāju darba gaitās dodas uz Rīgu, bet 35% strādā Iecavas novadā. «Ja cilvēki jau tagad strādā un daudzus pakalpojumus saņem tepat, Iecavā, vai izvēlas doties uz Rīgu vai Jelgavu, kāpēc VARAM grib, lai cilvēki izvēlas Bauskas virzienu? Cilvēkiem tas nav ērti, un viņi uz turieni nedosies,» apkopotos datus komentēja A.Mačeks.

Pašlaik tiek piedāvāta tikai ideja

Prezentāciju iedzīvotājiem bija sagatavojis arī VARAM Reformu nodaļas vadītājs Arnis Šults. Viņš stāstīja, ka reformas plāns un ideja nav tapuši vienā dienā. Tas ir jau sen nesasniegtu mērķu turpinājums, tā ir cīņa ar neizlēmību un nespēju tikt galā ar daudziem valstī aktuāliem jautājumiem un problēmām. «Tas, ko VARAM pašlaik piedāvā, ir tikai ideja. Mēs nebūsim tie, kas pieņems galīgo lēmumu. To darīs Saeima, kura, kā zināms, plānos nereti ievieš savas korekcijas,» piebilda A. Šults. «Pašreizējais pašvaldību iedalījums ir ļoti nevienmērīgs. Tas ir jāmaina, ir jāveido vienots valsts attīstības plāns. Mūsu mērķis ir panākt, lai iedzīvotāji ir apmierināti, bet pakalpojumi – pieejami. Mums ir jāveicina labklājības uzplaukums, un mēs ticam, ka reforma var palīdzēt šo mērķi sasniegt.

Pašvaldības ļoti aktīvi strādā pie tā, lai iedzīvotājiem būtu pieejamas jaunas sporta halles, baseini, bērnudārzi un izklaides iespējas, bet uzņēmējdarbības veicināšana novados ir aizmirsta. Ir jāsaprot: ja cilvēkam būs pieejama vieta bērnudārzā un izklaide, bet nebūs, kur strādāt, viņš brauks projām. Jau tagad prognozējam, ka pēc desmit gadiem iedzīvotāju skaits valstī būs vēl mazāks, nekā ir tagad. Ja radīsim uzņēmējiem piemērotus apstākļus un spēsim piesaistīt investīcijas, daudzas problēmas varēsim atrisināt.»

VARAM pārstāvis apgalvoja, ka ministrija ir ieinteresēta uzklausīt iedzīvotājus, jo izstrādāto karti, kurā atspoguļoti 35 jaunie Latvijas novadi, vēl var mainīt. Nostāja, ka reforma ir nepieciešama, gan paliek nemainīga.

Iedzīvotāji ir PAR novada saglabāšanu

Sanāksmes laikā iespēju izteikt viedokli un uzdot jautājumus izmantoja vairāki Iecavas novada iedzīvotāji.

«Ja man ir labi šodien, kāpēc man vajag solījumu, ka rīt būs labāk? Man nav nekas pret Bausku vai tās iedzīvotājiem, bet, ja mums pašiem ir labi, kāpēc vajag pievienot kādam citam? Ja divus mazus maciņus saliks kopā, naudas vairāk nekļūs, reformas dēļ būs tikai vairāk izdevumu. Ja mums vairs nebūs savas pašvaldības, kas par mums rūpēsies? Kas kaut ko remontēs vai jaunu cels? Neviens. Kungi no Bauskas vai Rīgas atbrauks, paskatīsies un aizbrauks. Paliksim vieni paši,» savu nostāju reformas jautājumā pauda iecavnieks Imants Sūna.

«Ja ministrija prognozē, ka pēc desmit gadiem iedzīvotāju būs vēl mazāk, kas tiek darīts tagad, lai šī prognoze nepiepildītos? No kurienes pašvaldībās radīsies vairāk finanšu līdzekļu? No kurienes radīsies līdzekļi jauno, labo ceļu būvēšanai, ko sola ministrs Juris Pūce?» neizpratni pauda Iecavas novada domes deputāts Arnis Kancāns. «Mūs satrauc tas, ka Iecavas novada intereses jaunizveidotajā Bauskas novadā netiks pārstāvētas. Ja vairākums deputātu atbalstīs idejas, kas būs par labu Bauskai, Iecavā nekas nenotiks.»

«Mazās, jau tagad likuma prasībām neatbilstošās pašvaldības varat apvienot un pievienot citām, taču Iecavu neaiztieciet!» viedokli pret šādu reformas īstenošanu pauda kāda iecavniece.

Klātesošie interesējās par to, cik cilvēku ir iesaistījušies publiskās apspriešanas aptaujā. A. Mačeks informēja, ka līdz 13. jūnija pēcpusdienai aptaujas anketu bija aizpildījuši 933 Iecavas novada iedzīvotāji, no kuriem 97,5% atbalsta Iecavas novada kā patstāvīgas Latvijas Republikas administratīvās teritorijas saglabāšanu.

Pārmaiņas ir nepieciešamas

«Pašlaik pašvaldības ir sašķeltas, nevēlas sadarboties un neuzticas cita citai. Visi dzīvo savā komforta zonā, no kuras negrib kāpt ārā. Taču, kā Rainis ir teicis, «pastāvēs, kas pārvērtīsies», tādēļ reforma ir nepieciešama. Droši izsakiet savu viedokli, sūtiet ministrijai ierosinājumus. Mūsu interesēs ir iedzīvotāju uzklausīšana,» sanāksmes noslēgumā piebilda VARAM pārstāvis A.Šults.

«Pēc apkopotajiem datiem ir redzams, ka Iecavas novads ir pašpietiekams. Manuprāt, Iecavai nebūs problēmu iegūt pilsētas statusu. Tāpat neviens simtprocentīgi neapgalvo, ka Iecava nevarētu būt atsevišķs reģionālās attīstības centrs. Kā jau minēju, iedzīvotājiem ir jārunā un jāsniedz ministrijai pamatoti priekšlikumi par to, kādam būtu jābūt reformas rezultātam.»

Kā nākamo soli novada domes priekšsēdētājs Aivars Mačeks min iedzīvotāju tikšanos ar ministru Juri Pūci: «12. jūnijā Bauskā ministrs teica, ka ar Iecavas novada iedzīvotājiem tiksies jūlijā, tādēļ tagad ir svarīgi izdomāt konkrētus jautājumus, ko nosūtīt VARAM, un gaidīt tikšanos.»

Novada pašvaldības izsludinātā publiskā apspriešana notiks līdz 1. jūlijam, tās laikā aicinām izteikt viedokli jautājumā «Vai Jūs atbalstāt Iecavas novada kā patstāvīgas Latvijas Republikas administratīvās teritorijas saglabāšanu?». Anketu aizpildīt un iesniegt var elektroniski (https://forms.gle/WmxTQRRZC31YhTP57) vai drukātā veidā pašvaldības administrācijas 2.stāvā, novada bibliotēkās, dienas centrā «Iecavnīca» un citās pašvaldības iestādēs.

Fotogalerija:
Diāna Goldmane
jaunatnes lietu speciāliste
Lapas informācija atjaunota:    14.06.2019
TWITTER
Iecavas novads
15 sep
#teirdarbs Iecavas pamatskolā - pavāra vakance. Zini kādu pretendentu? https://t.co/V6YubLu71m