Iecavas
pilsēta un pagasts
Seko: twitter facebook instagram

Sazinies ar valsts un pašvaldību iestādēm, neizejot no mājas

27.10.2021 0

Lai nodrošinātu drošu, efektīvu un kvalitatīvu elektronisko saziņu un elektronisko dokumentu apriti starp pašvaldības iestādēm un fiziskām personām, Bauskas novada pašvaldības iestāde “Iecavas novada pašvaldības administrācija” savas tīmekļvietnes www.iecava.lv kontaktinformācijas sadaļu ir papildinājusi ar e-adreses saziņas kanālu.

Sazinies ar valsts un pašvaldību iestādēm, neizejot no mājas

E-adrese ir labs risinājums, kā sazināties ar valsts un pašvaldību iestādēm, neatstājot mājas. Īpaši svarīgi tas ir tagad, pandēmijas ierobežojumu laikā, kad klātienes saziņa bieži vien nav iespējama.

Izmantojot e-adreses saiti, fiziskā persona automātiski tiks novirzīta uz e-adreses ziņojuma sastādīšanas formu portālā Latvija.lv ar aizpildītu adresāta lauku – konkrēto iestādi. Gadījumos, kad fiziskai personai nebūs izveidota e-adrese, saite novirzīs uz e-adreses izveidošanas logu.

 

Kāpēc izveidot e-adresi?

E-adrese iedzīvotājiem un uzņēmējiem rada iespēju visu saziņu ar valsts un pašvaldību iestādēm turpmāk veikt elektroniski un vienuviet – savā e-adresē. Izveidojot e-adresi, lietotājs saņems visas tās ziņas no valsts un pašvaldību iestādēm, kuras agrāk tika sūtītas pa pastu uz deklarēto adresi.

Valsts pārvaldes pakalpojumu portālā Latvija.lv ikvienam e-adreses lietotājam tiek izveidots drošs konts, kas nodrošina valsts iestāžu oficiālo ziņojumu saņemšanu un glabāšanu. Tāpat e‑adrese sniedz iespēju iedzīvotājiem un uzņēmējiem nosūtīt ziņu ikvienai valsts un pašvaldību iestādei.

Plašāka informācija (arī video pamācības) par e-adresi portālā Latvija.lv šeit

 

eParaksts e-adreses izveidei

E-adresei var piekļūt ar noteikta līmeņa (valsts garantētu) elektroniskās identitātes līdzekļiem. Tie ir personas apliecība (eID karte), mobilā lietotne eParaksts mobile vai eParaksta karte juridiskām personām. Vairāk informācijas par e-paraksta izveidi tīmekļvietnē www.eparaksts.lv

 

eParaksta iespējas

eParaksta dokumentu formāti

Kvalificēti eParaksta rīki

Kur atvērt un pārbaudīt elektroniskos dokumentus

Kur atvērt un pārbaudīt elektroniskos dokumentus, kam izmantoti citu valstu elektroniskā paraksta rīki

 

Vai e-adrese aizstās manu e-pasta adresi?

E-adrese neaizstās e-pasta adresi, bet to drīzāk var pielīdzināt internetbankas risinājumam. Izveidojot e-adresi, jums ir iespēja norādīt savu e-pasta adresi, uz kuru tiks sūtīta informācija par saņemtajiem ziņojumiem, bet ne paši ziņojumi.

 

Vai savu e-adresi varu izveidot bez maksas?

E-adreses izveidošana un lietošana ir bez maksas. Svarīgi, lai būtu pieejami nepieciešami identifikācijas līdzekļi, ar kuriem e-adresei var piekļūt: personas apliecība (eID karte) ar aktīvu elektronisko parakstu, mobilā lietotne eParaksts mobile vai eParaksts karte juridiskām personām. E-paraksts personas apliecībā (eID kartē) un eParaksts mobile risinājumā tiek nodrošināts neierobežotu reižu skaitu un ir bez maksas.

 

Vai varu piekļūt e-adresei arī no sava mobilā tālruņa?

Jā, lai to izdarītu, ir nepieciešama mobilā lietotne eParaksts mobile. Tā ir bezmaksas lietotne, kura brīvi pieejama katram. Lai sāktu izmantot eParaksts mobile, apmeklējiet vietni www.eparaksts.lv un piesakieties šī pakalpojuma lietošanai. eParaksts mobile ir rīks, kurš tāpat kā eID karte ir valsts uzturēts.

 

Kam cilvēks var sūtīt vēstules no savas e-adreses?

Katrs iedzīvotājs no savas e-adreses varēs sūtīt vēstules valsts un pašvaldību iestādēm. Ziņojumus nebūs iespējams sūtīt  citiem iedzīvotājiem vai uzņēmumiem.

 

Ar kurām konkrēti valsts un pašvaldību iestādēm varēs sazināties caur e-adresi? Vai varēs sazināties ar komunālo pakalpojumu sniedzējiem?

Ar visām iestādēm, kas ir iekļautas Uzņēmumu reģistra tīmekļa vietnē pieejamajā Publisko personu un iestāžu sarakstā. Tās ir gan ministrijas un valsts iestādes, gan pašvaldības un pašvaldību iestādes, kā arī pašvaldību kapitālsabiedrības, piemēram, skolas.

Ja persona (iedzīvotājs vai uzņēmējs) būs izveidojusi e-adresi portālā Latvija.lv, tad iestādes, sūtot vēstuli personai, meklējot pēc personas koda vai uzņēmuma reģistrācijas numura, uzzinās, ka personai ir e-adrese, un šajā gadījumā vēstuli sūtīs uz e-adresi nevis uz deklarēto adresi.

 

Kāpēc vēstules no valsts / pašvaldības iestādēm nevar saņemt uz privāto e-pastu?

E-adreses risinājumu var pielīdzināt drošam internetbankas risinājumam – slēgtā vidē, pakalpojumu portālā Latvija.lv, ikvienam e-adreses lietotājam ir pieejams personificēts konts, kurā tiek nodrošināta ziņojumu sūtīšana, saņemšana un glabāšana. E-adresei ir jābūt drošai, jo sūtījumi, kas var tikt sūtīti uz un no e-adreses, var saturēt gan personas datus, gan komercnoslēpumu, gan arī sensitīvu informāciju. Arī bankas svarīgu informāciju nesūta uz e-pastu, bet uz internetbanku – drošu vidi, kas pasargāta no maldināšanas riskiem.

 

Raksta veidošanā izmantoti Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, Latvija.lv un eParaksts.lv informatīvie materiāli.

Anta Kļaveniece
Iecavas novada pašvaldības administrācijas Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste
Lapas informācija atjaunota:    27.10.2021