Iecavas
novads
Seko: twitter facebook instagram

Asinsspiediena rādījumi ir kritiski

20.11.2018 0

13. novembrī 50 Iecavas novada iedzīvotāju izmantoja iespēju bez maksas konsultēties ar kardiologu un veikt sirds un asinsvadu slimību risku pārbaudi.

Asinsspiediena rādījumi ir kritiski
FOTO: Lelde Vela

Pašvaldības administrācija Dienas centrā «Iecavnīca» organizēja izglītojošu pasākumu, lai mudinātu iedzīvotājus pārbaudīt veselību regulāri un nepieciešamības gadījumā uzsākt ārstēšanos, tādējādi novēršot vai mazinot sirds slimību iespējamību un komplikācijas.

Tika aicināti visi interesenti, taču galvenā mērķauditorija bija iecavnieki vecumā pēc 54 gadiem, personas ar invaliditāti, trūcīgie, maznodrošinātie iedzīvotāji un bezdarbnieki.

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas kardiologs–rezidents Kristaps Šablinskis lekcijā pastāstīja par sirds un asinsvadu slimību profilaksi, izplatītākajiem riska faktoriem (augsts asinsspiediens, ātrs/neritmisks pulss, augsts holesterīna/cukura līmenis, neveselīgs dzīvesveids) un saslimšanām, sniedza veselīga dzīvesveida ieteikumus. Sadarbībā ar Latvijas Universitātes Medicīnas koledžas studentiem notika asinsspiediena un pulsa mērīšana.

Kardiologs tika ļoti noslogots, jautājumu bija ļoti daudz: sākot no sirdsdarbības traucējumiem un asinsspiediena problēmām līdz pat jautājumiem par kardiotreniņiem un pareizu sportošanu. Interesenti bez maksas saņēma arī izglītojošus drukātos materiālus - bukletus un žurnālus.

«Daudz jautājumu tika uzdots kardiologam privāti, šādu izdevību izmantoja visi apmeklētāji. Bija arī apmeklētāji, kas nevēlējās veikt mērījumus, bet atsevišķi ar ārstu pārrunāja savas sirds veselības jautājumus,» norāda pacientu biedrības «ParSirdi.lv» pārstāve Lelde Vela. «Apmeklētāji neseko līdzi asinsspiedienam, neregulāri lieto nozīmētos medikamentus, un lielākajai daļai sirds veselība ir nopietni bojāta. Papildus būtu jārunā par medikamentiem un to ietekmi uz veselību, jāizglīto ģimenes ārsti par ārstniecības iespējām kardioloģijā.»

Organizatori vērš uzmanību, ka asinsspiediena rādījumi cilvēkiem bijuši kritiski. «Mērījām vairākas reizes, mainījām asinsspiediena mēraparātus, bet rezultāti nemainījās. Pārsvarā visiem apmeklētājiem tika konstatēts augsts arteriālais asinsspiediens (virs 140/90 mmHg) un pat kritiski augsts asinsspiediens – virs 200/100 mmHg. Vairākos gadījumos tika piedāvāts izsaukt Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu. Dažiem apmeklētājiem bija paaugstināts pulss,  uzrādot aritmijas pazīmes.

Kā atzina aptaujātie apmeklētāji, ārstu izrakstītos asinsspiediena medikamentus viņi lietojot reti (gadījumos, kad augstais asinsspiediens ir radījis nepatīkamas sajūtas) vai nelietojot vispār un bieži neesot bijuši pie ārsta, lai veiktu sirds un asinsvadu slimību pārbaudes.»

Izglītojošais seminārs tika organizēts projekta «Vietējās sabiedrības veselības veicināšana un slimību profilakse Iecavas novadā» (Nr.9.2.4.2/16/I/038) ietvaros.

Ja pašvaldība nākamgad rastu papildu finansējumu, būtu labi organizēt arī holesterīna un glikozes mērījumus, lai izmeklējumus veiktu vēl padziļinātāk, iesaka semināra norisē iesaistītie medicīnas speciālisti.

Beata Logina
Lapas informācija atjaunota:    21.11.2018
TWITTER
Iecavas novads
02 jūl
Turpinot ieguldīt arvien jaunās tehnoloģijās un uzņēmuma attīstībā, olu un olu produktu ražotājs AS «Balticovo» 1.… https://t.co/R2LNm0aMZu