Iecavas
novads
Seko: twitter facebook instagram

Ērtāka kušete, nomierinoši burbuļi un jauns mikroautobuss

04.12.2018 0

Organizējot sociālās jomas pārrobežu projektu, ir piesaistīts Eiropas Savienības finansējums, lai vairāk iecavnieku saņemtu kvalitatīvus fizioterapijas pakalpojumus. Kopš oktobra jauns aprīkojums un bezmaksas masāžas pieejamas «Iecavas veselības centra» fizioterapijas zālē.

 

Ērtāka kušete, nomierinoši burbuļi un jauns mikroautobuss
FOTO: Beata Logina

ERAF Interreg Latvijas-Lietuvas programmas projektā «Sociālā partnerība – sociāli neaizsargāto cilvēku integrācija sabiedrības dzīvē» (LLI-344, SocialLife) Iecavas novada pašvaldībā tiek realizētas dažādas sociālās rehabilitācijas aktivitātes, tostarp 30-60 personām līdz 2020. gada aprīlim būs iespēja saņemt 10 reižu masāžas kursu, kā arī vismaz 47 personām 10-20 reižu fizioterapijas kursu.

Pēc tirgus izpētes nodrošināt šos pakalpojumus uzticēts SIA «Jautrais APELSĪNS» ar līgumcenu attiecīgi 9 600 eiro un 5 600 eiro. Masāžas un fizioterapijas pakalpojumus primāri varēs izmantot personas, kuras ir pašvaldības iestādes «Iecavas novada Sociālais dienests» redzeslokā.

Par projekta naudu iegādāts daudzveidīgs medicīnas un sporta aprīkojums. Tā lielākā daļa tiks pielietota «Iecavas veselības centra» fizioterapijas zālē, bet divi trenažieri ir novietoti sporta skolā «Dartija».

«Iecavā nav daudz vietu cilvēku rehabilitācijai pēc dažādām operācijām un traumām. Ir svarīgi attīstīt šo pakalpojumu klāstu,» uzskata Sociālā dienesta vadītāja Sigma Strautmale. «Mēs atrodam cilvēkus, kuriem šāda palīdzība ir ļoti nepieciešama, bet viņi paši nav vērsušies pie speciālista.»

Fitnesa klubā «Jautrais APELSĪNS» darbojas trīs fizioterapeiti, viņu pakalpojumus labprāt izmanto arī klienti no tuvākās apkārtnes - Bauskas, Baldones; pašvaldības aģentūrā «Iecavas veselības centrs» strādā viena speciāliste.

«Tas ir ieguldījums ilgam laikam,» projekta devumu atzinīgi vērtē «Jautrā APELSĪNA» fizioterapeite Endija Atava-Čudare. «Kvotas valstī un speciālistu pieejamība ir tāda, kā ir, tāpēc labi, ka cilvēkiem tiek dotas papildu iespējas, īpaši - tām sociālajām grupām, kurām veselības problēmu dēļ ir lieli izdevumi par medicīnas pakalpojumiem.»

Fizioterapijas speciāliste norāda, ka velotrenažieris ir veiksmīgi izmantojams klientiem, piemēram, pēc endoprotezēšanas operācijām. Tas ir ērti pielāgojams gan lielākam, gan mazākam svaram. Līdztekas, kas nav pieejamas «Jautrajā APELSĪNĀ», arī ir regulējama ierīce un noder gaitas izstrādei. Par Airex paklāju augsto kvalitāti fizioterapeite ir pārliecinājusies savā fitnesa klubā, kur tie labi kalpo jau 15 gadus. Tāpat viņa uzteic ergonomisko masāžas galdu – tas ir ērts ne tikai klientiem, bet arī masierim ļauj saudzēt muguru. «Turpmākais aprīkojuma papildinājums varētu būt atkarīgs no tā, kādas metodes pielieto konkrētie speciālisti, kas te strādā,» teic Endija Atava-Čudare.

Arī «Iecavas veselības centra» fizioterapeite Aija Kurzemniece jauno aprīkojumu vērtē pozitīvi, jo plašāks inventāra klāsts ļauj sniegt arī daudzpusīgāku pieeju katram klientam: «Visvairāk noderēs masāžas kušete, jo vecā bija jau savu laiku nokalpojusi un neparocīga gan klientiem, gan man strādāšanai. To bieži arī klienti atzīmēja kā trūkumu.»

A. Kurzemniece veselības centrā strādā divas reizes nedēļā, bet nepieciešamības gadījumā arī biežāk, lai apkalpotu gan bērnus, kuriem mācības skolā beidzas vēlāk, gan tos, kas strādā. «Pārsvarā klienti ir skolēni, kā arī pieaugušie, kuru galvenās problēmas saistītas ar muguras sāpēm. Uzskatu, ka fizioterapijas pakalpojumu piedāvājums Iecavā atbilst pieprasījumam. Nepieciešams pašiem iedzīvotājiem vairāk interesēties par veselīgu dzīvesveidu un tajā ietilpstošajām fiziskajām aktivitātēm. Jo pie fizioterapeita ir jāvēršas nevis tikai tad, kad jau ir skārušas problēmas, bet pirms tam, lai veicinātu veselību un novērstu tās. Fiziskās aktivitātes ir jāuztver kā ikdienas svarīga sastāvdaļa.»

Ja vēlas īstenot šāda apjoma projektus, vispirms vajadzētu sameklēt un saplānot telpas, kur katrai lietai būtu vieta un pielietojums, uzsver pašvaldības aģentūras «Iecavas veselības centrs» direktors Sandris Kaidaks: «Šobrīd veselības centra fizioterapijas zālē ir diezgan saspiesti, iegādātās mantas novietotas pārāk tuvu cita citai. Vajadzētu vairāk gaisa un brīvības. Šī celtne nav tādiem mērķiem būvēta, fizioterapijas zālei nepieciešami augstāki griesti un lielāks plašums. Vai būs tik daudz to pacientu, kas gribēs šeit saņemt pakalpojumus?» šaubās veselības centra vadītājs.

Sākums, lai iekustinātu procesu

Lai fizioterapijas zāli un jauno aprīkojumu izmantotu maksimāli, nepieciešama ciešāka sadarbība ar ģimenes ārstiem, atzīst Sigma Strautmale: «Būtu žēl tādu telpu atstāt novārtā, tāpēc sadarbojoties centīsimies veicināt šo pakalpojumu nodrošināšanu visiem, kam tas nepieciešams. Par iegādātā inventāra pārvietošanu varēs lemt tad, ja īstenosies iecere par ēkas Baldones ielā 65 (Sarkanā skola) pārbūvi dažādu sociālo pakalpojumu sniegšanai, jo daļu telpu plānots nodot Sociālā dienesta pārziņā.»

Projekta ietvaros sagādāts arī aprīkojums multifunkcionālajai terapijai. «Iecavas veselības centra» otrajā stāvā, kur iepriekš darbojās laboratorija, tagad iekārtots logopēda kabinets un sensorā istaba. Pašlaik norit tirgus izpēte, lai izvēlētos sertificētu ergoterapeitu vai psihologu ar atbilstošu kvalifikāciju, kas spētu kvalitatīvi strādāt ar šo aprīkojumu.

Tā ir īpaša vide, kur vairāku maņu stimulācija tiek izmantota kā mācību līdzeklis vai atpūtas aktivitātes, lai uzlabotu smadzeņu darbību personām ar smagiem kombinētiem traucējumiem. Galvenais speciālista uzdevums būs palīdzēt klientiem apgūt vai atgūt prasmes, kas ļauj tiem būt neatkarīgiem ikdienas nodarbēs. Terapijas procesā klientiem vajadzētu bagātināt savu juteklisko pasauli, pamodināt izziņas un izpētes aktivitāti. Plānots, ka pakalpojums būs pieejams dažādām mērķa grupām, galvenokārt bērniem un bērniem ar īpašām vajadzībām.

Sensorā istaba ir labs palīgs bērna vispārējai attīstībai, jo tā iedarbojas uz visām maņām, skaidro ilggadējā logopēde Vanda Korbe. Speciālās ierīces ar krāsām, gaismas efektiem un skaņām spēj gan nomierināt, gan uzmundrināt. Šāda terapija der bērniem ar uzmanības traucējumiem, hiperaktīviem bērniem, taču speciālistam katrs pacients ir ļoti rūpīgi jāizvērtē, lai iedarbība nebūtu pretēja vēlamajai.

Pētījumi ir pierādījuši, ka multifunkcionālā terapija ir alternatīva zālēm, tā palielina funkcionalitāti, sapratni un uzmanību, uzlabo apetīti, atmiņu un valodu, pastiprina laimes sajūtu, samazina agresiju, vardarbību, nemieru un apjukumu.

Sensorajā istabā ir krāsu mainoša bumba, panelis audiālās un vizuālās uztveres trenēšanai, ruļļi, kas nodrošina ķermeņa sensoro stimulāciju un palīdz attīstīt kustību koordināciju. Tāpat terapijas nodrošināšanai tiks izmantota interaktīva mūzikas sistēma, vibrējoša platforma, mīksts šūpuļkrēsls, LED burbuļu caurule, kas darbojas bez ūdens, un citas ierīces.

Kopā multifunkcionālās terapijas istabas un rehabilitācijas telpas aprīkojuma iegādei no projekta finansējuma izlietoti 26 598,37 eiro.

Papildus šim aprīkojumam jau nākamā gada sākumā Sociālais dienests saņems jaunu mikroautobusu, kas paredzēts, lai pārvadātu arī cilvēkus ratiņkrēslos. Specializētā transportlīdzekļa esamība radīs iespēju šiem cilvēkiem nokļūt dažādu  pakalpojuma saņemšanas vietās un uz pasākumiem, ko piedāvā novada Sociālais dienests. Mikroautobusa
iegādei, saskaņā ar iepirkuma rezultātiem, tiks izlietoti 41 546 eiro.

Beata Logina
Lapas informācija atjaunota:    04.12.2018
TWITTER
Iecavas novads
18 jan
Tuvojas nekustamā īpašuma nodokļa maksāšanas paziņojuma 2021.gadam izsūtīšana. Aicinām to saņemt elektroniski e-pas… https://t.co/4GLjDckRvV