Iecavas
novads
Seko: twitter facebook instagram

Spānijas kailgliemeža izplatības ierobežošanā jāiesaistās visu invadēto teritoriju īpašniekiem

29.06.2020 0

Spānijas kailgliemezis ir ierindots Eiropas simts visinvazīvāko dzīvnieku sarakstā. Lai gan no zinātniskā viedokļa arī Latvijā tā ir klasificējama kā invazīva suga, nepilnīgā normatīvā regulējuma invazīvo sugu jomā dēļ šobrīd Spānijas kailgliemezis nav oficiāli iekļauts invazīvo sugu sarakstā.

Dabas aizsardzības pārvalde pēdējo gadu laikā saņem regulārus dažādu Latvijas pašvaldību iedzīvotāju ziņojumus un sūdzības par dabiskos biotopus, kultūraugus un mājdzīvnieku veselību apdraudošo Spānijas kailgliemezi Arion vulgaris. Gliemeži nereti tiek konstatēti lielā skaitā un nodara ievērojamus postījumus  dārzu īpašniekiem.

Latvijas teritorijā kaitēklis galvenokārt tiek ievazāts ar stādiem, pie kuru saknēm atrodas gliemeža oliņas. Līdz ar stāda iestādīšanu gliemezis veiksmīgi iedzīvojas dārzos un caur ceļmalām, grāvmalām un ūdenstilpju piekrastēm izplatās gan kaimiņu dārzos, gan arī dabiskās teritorijās. Tāpēc ir svarīgi saprast, ka Spānijas kailgliemeža izplatības ierobežošanā būtu jāiesaistās visu invadēto teritoriju īpašniekiem. Tā kā Spānijas kailgliemezis visintensīvāk olas dēj no augusta līdz septembrim, ir jācenšas panākt, lai pēc iespējas mazāks gliemežu skaits sasniegtu olu dēšanas vecumu un izdētu olas. Viena dējuma olas ir vienkopus un vienā dējumā var būt pat vairāk nekā 250 olu.

 

 

METODES, KĀ IEROBEŽOT SPĀNIJAS KAILGLIEMEZI, NENODAROT KAITĒJUMU PĀRĒJĀM GLIEMEŽU SUGĀM

1. Pie dabai draudzīgākajām metodēm pieder mehāniskās sugas ierobežošanas metodes:

  • Nolasīšana ar rokām. Intensīvas nolasīšanas gadījumā kailgliemežu populāciju iespējams samazināt līdz tādam blīvumam, kas ir zem būtiska kaitīguma sliekšņa. Nolasīšanu veic vēlu vakarā, kad kailgliemeži uzsāk savu aktivitāti, vai agri no rīta, kamēr nav nozudusi rasa. Lietainā laikā nolasīšanu iespējams veikt arī dienā.
  • Mehāniskā iznīcināšana. Kailgliemežus neuzlasa, bet gan nogalina uzreiz. Gliemju pāršķelšanu var veikt ar jebkuru asu priekšmetu palīdzību, piemēram, ar lāpstu vai durkļiem. Spānijas kailgliemeži ir kanibāli. Jāatceras, ka beigtie īpatņi piesaista dzīvos, kuri pulcējas ap nomērdētajiem gliemjiem un tos apēd. Šādu metodi var izmantot, lai piesaistītu un izķertu pārējos īpatņus. Mehānisko iznīcināšanu veic tādos pašos diennakts laikos kā izmantojot nolasīšanas metodi.

 

2. Izķeršana ar lamatām:

  • Ierīkojot paslēptuves. Mitrās un ēnainās vietās ciešā saskarē ar augsni izvieto dažādus priekšmetus (dēļu gabalus, burkas, pudeles, spaiņus u. c. priekšmetus). Zem paslēptuvēm jāievieto barība/vielas, kas pievilinās gliemjus, un tie nedosies citur meklēt paslēptuvi. Jāatceras, ka gliemji šīs paslēptuves izmantos tikai tādā gadījumā, ja zem tām būs pietiekami mitrs. Vajadzības gadījumā tās jāaplaista ar ūdeni. Gliemjus pievilina alus, pūstošas augu atliekas, beigti kailgliemeži, labprāt barojas arī ar kaķu un suņu sauso barību, kombikormu, ķirbjveidīgajiem augiem.

 

3. Aizsargbarjeru izmantošana:

  • Aizsargsienas. Izbūvējot aizsargsienas, materiālu saskares vietās nedrīkst palikt spraugas. Sienām jābūt ar vienlaidus konstrukcijām, bez dekoratīvajiem caurumiem. Kailgliemeži sava plastiskuma dēļ spēj ielīst dažādās plaisās un iedobēs un izlīst cauri pa ļoti šaurām atverēm. Sienām jāsākas dziļi augsnē, pie tām nedrīkst krāties mitrums un apkārt jābūt nopļautai un novāktai zālei.
  • Vara stiepļu sietiņi un vara lentes. Jāatceras, ka varš būs efektīvs tikai tad, ja metāla virsma būs mitra un oksidējusies. Sausai virsmai tie spēj pārrāpties pāri, pastiprināti izdalot gļotas,  atbildēt uz kairinātāju. Ap puķu podiem, kokiem vai citām vietām, kuras vēlaties pasargāt no kailgliemežiem, var aptīt vara lentes. Tām jābūt vismaz divas reizes platākām nekā maksimālais iespējamais izstiepta gliemeža ķermeņa garums, un tās regulāri jāapsmidzina.
  • Elektriskie gani. Elektrisko ganu var pagatavot pats vai iegādāties jau gatavu rūpniecisko izstrādājumu. Par elektrisko ganu var kalpot uz vara vai nerūsējoša tērauda piestiprinātas divas metāla stieples, kuras pieslēdz pie baterijām vai akumulatora (šajā gadījumā ir jālieto sprieguma kontrolieris). Pieskaroties stieplēm, gliemji gūs nelielu elektrisko šoku un atkāpsies. Nav ieteicams lietot spriegumu lielāku par 6 vai 9 voltiem (12 Ah). 12 V spriegums gliemjiem ir letāls.

 

Ir jārēķinās, ka kailgliemežu ierobežošana ir darbietilpīgs process, kas ir jāveic katru gadu. Tāpēc ir daudzi preventīvi pasākumi, kuru regulāra veikšana palīdzētu Spānijas kailgliemežu izplatības ierobežošanai - regulāra ceļmalu, grāvju malu, aizaugušu vietu pļaušana gliemeža invadēto vietu tuvumā. Nopļauto zāli ieteicams novākt, lai gliemjiem nebūtu vietu kur paslēpties. Ņemot vērā, ka gliemjus piesaista arī komposta kaudzes, rekomendējama slēgta tipa komposta tvertņu lietošana, kas nepieļauj gliemju iekļūšanu vai izkļūšanu no tvertnes.

Dabas aizsardzības pārvalde un Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs
Lapas informācija atjaunota:    29.06.2020
TWITTER
Iecavas novads
09 jūl
❗️Valsts un pašvaldības vienotais klientu apkalpošanas centrs Iecavas novada pašvaldības administrācijas 1. stāvā b… https://t.co/z0d6ntLeGn